Nargilenin Zararları Nelerdir?

Nargilenin Zararları Nelerdir?

nargilenin zararlari

Nargilenin zararları nelerdir? Sorunuza cevap almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Farklı kültürlerden bugüne taşınmış nargile son yıllarda gençlerin vazgeçilmezi olmuştur. Peki nargilenin zararları nelerdir hiç merak ettiniz mi? İçinde bulunan ağır metaller, nargilenin zararlarının sebebi olan arsenik, nargile de nikel kobalt ve kurşun oranları, kardiyovasküler tehlikeler ve kömür tarafından üretilen zararlı kimyasallar vardır. Dereceleri, nikotin miktarı sigaradan daha yüksektir. Nargilenin dozu ortalama 4-5 paket sigaraya tekabül etmektedir.

Cam, seramik ya da metal içinde suyun olduğu sıvının toplandığı, içine giden duman orada nemlenir. Bu nem, ciğerlere yapışır. Alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Solunum yolu enfeksiyonları, kalp rahatsızlıkları ve zehirlenmelere kadar yol açabilmektedir. Zamanla kanserojen maddelerin yoğunluğu sebebiyle bronşit ve zatürre ilerleyen zamanlarda yaşın olgunluk evresi bittikten sonra belirtiler kendini göstermeye başlar. Kronik rahatsızlıklar ve göğüs hırıltıları öksürmeler bu semptomlarla belirir. Tütünün kılıf değiştirmiş haline benzetilir. Toplumsal olarak bu konuda çok fazla önlem alınmamıştır.

nargilenin zararlari

İçindeki tütün ve aroma (hoş koku) veren su bir de közdeki ısı ve duman, kişilerde en çok görülen belirtiler bulantı, uyuşukluk, gevşemiş hal ve baygınlık buradan kaynaklanır. Kronikleşmiş birçok hastalığın nargile içenlerde daha fazla görülmektedir. Nargile de köz harlandığında içmeyenler de bu zehire maruz kalabilmektedir.

Yazar hakkında

Pınar Güven

Zeyrek kitabının yazarı, Reiki master öğreticisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap