Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

maya maskesi nasil yapilir

Zaman geçiyor ve beraberinde sivilce, akne, kuruluk, kırışıklıklar, siyah nokta gibi birçok sorun bırakıyor geride. Organik hayata dönüşün popüler olmaya başladığı günümüzde, sorunlarımızın çözümünü piyasadaki pahalı ve işe yaramayan ürünler yerine doğal yollarda aramaya başladık. Maya maskesi, evdeki malzemelerinizle yapabileceğiniz çok kolay bir maske. Peki adını sık sık duymaya başladığımız maya maskesi nasıl yapılır ve maya maskesinin faydaları nelerdir?

Maya maskesinin faydaları nelerdir?

Maya maskesi, son yıllarda oldukça popüler bir maske. Faydalarını say say bitmez maya maskesi, her cilt tipinin uygulayabileceği bir maskedir. Cildin nem dengesinin oturmasına yardımcı olur. Yağlı ciltte yağlanmayı ve parlamayı önler. Kuru cildin ise ihtiyacı olan nemi sağlar ve kuru görünümü ortadan kaldırır. Siyah nokta, akne, sivilce ve cilt lekelerine iyi gelir. Cildin ihtiyacına göre haftada bir veya iki kere uygulanan maya maskesi, kırışıklıkları azaltır ve düzenli kullanımda kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatır.

maya maskesi

Maya, zengin mineral ve vitamin içermesi sebebiyle cilde çok faydalıdır. Yaş maya, cilt lekelerini yok etmeye yardımcı olan B1 vitamini, dermatit, egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan B2 vitamini, cildi pürüzsüzleştiren B3 vitamini, cildin nemini geri kazanmasını sağlayan B6 vitamini, cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayan, antioksidan yapısı sayesinde sivilce ve akneyi önleyen folik asit ve kırışıklıkları ve kuruluğu önleyen potasyum içerir.

Maya maskesi nasıl yapılır?

Gençleştirici maya maskesi tarifi

Bir pamuk yardımıyla limon suyu ile yüzünüzü silin. Daha sonra, 2 yemek kaşığı yaş mayayı, 2 yemek kaşığı ılık su ile karıştırıp yüzünüze uygulayın. Maske suratınızdayken, yüzünüzü su buharına veya sıcak suyla ıslattığınız havluya tutun. Ardından buz ile suratınızda masaj yapın ve yüzünüzü yıkayın. Sıcak ve soğuk birleşerek şok etkisi yaratarak cildinizi sıkılaştıracak, limon ve yaş maya cildinizdeki sorunların yok olmasına yardımcı olarak cildinizin nem dengesini kazanmasına yardımcı olacaktır.

Yağlı ciltler için maya maskesi tarifi

2 tatlı kaşığı yaş mayayı limon suyunun içinde eritin ve dairesel hareketlerle cildinize uygulayın. 10-15 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Limon, asidik yapısı ile sivilce ve akneleri tedavi ederken, yaş maya cildin nem dengesinin oturmasını sağlar. Ancak, limonun cildinizi tahriş etmemesi için ayda ikiden fazla yapmamaya özen gösterin.

Kuru ciltler için maya maskesi tarifi

Bir yemek kaşığı yaş maya ve bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını veya zeytinyağını karıştırın. Cildinize uygulayın. 15-20 dakika, maskenin cildinize iyice emilmesini bekleyin ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Düzenli kullanımda cildin nem dengesinin oturmasını sağlar ve kuruluğu ortadan kaldırır. Bu maskeyi, cildinizin ihtiyacına göre haftada bir veya iki defa yapabilirsiniz.

Cilt lekeleri için maya maskesi

Maya maskesinin, düzenli kullanımda, cilt lekelerinin rengini açıcı etkisi vardır. 1 çay kaşığı yaş mayayı 1 yemek kaşığı suda eritin. Maya eridikten sonra, 1 çay kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. Cildinize iyice yedirin ve 10-15 dakika sonra ılık su ile durulayın.

Kırışık önleyici maya maskesi

Maya maskesi, yüzdeki ve boyun bölgesindeki kırışıklıklara iyi gelir. 1 tatlı kaşığı elma suyu, 1 tatlı kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı yaş mayayı karıştırıp kırışık bölgelerinize uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Düzenli kullanımda cildinizin sıkılaşmasını ve kırışıklıkların azalmasını sağlar.

Peeling

Kuru maya ile hazırlayacağınız peeling, cildinizi derinlemesine temizler, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engeller. 1 yemek kaşığı kuru mayayı 1 yemek kaşığı oda sıcaklığındaki suda eritip yüzünüze masaj yaparak uygulayın ve yüzünüzü durulayın. Peelingten sonra düzenli olarak tonik kullanımı temizlenen gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap