Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

pilatesin faydalari

Pilates nedir, pilatesi kimler yapabilir, pilatesin faydaları nelerdir, pilates ne sıklıkta yapılmalı ve pilates ile kilo vermek mümkün mü? Tüm sorularınızın cevabını sizler için yanıtlamaya çalıştık.

Günümüzde çok fazla tercih edilen pilatesin; sırt ağrılarına, karın kaslarına, kalbe, kilo vermeye hatta stresi azaltmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? İşte pilatesin bilinmeyen şaşırtıcı faydaları.

Pilates nedir?

Pilates, 100 yıllık bir geçmişi, asıl amacı zihin ve beden bütünlüğünü sağlamak olan bir egzersiz türü.

Pilatesi kimler yapabilir?

Pilates için hiçbir zaman yaşlı sayılmazsınız. Pilatese başlamak için herhangi bir yaşta olmanız bir şeyleri değiştirmez. Zaten pilatesin bir amacı da bedeninizi ve ruhunuzu dinamik, genç ve güçlü hissettirmektir.

pilatesin faydalari
Pilatesin faydaları nelerdir?

Yaşam kalitesini yükselten pilatesin vücuda yararı oldukça fazla. Dünyada 100, ülkemizde 12 yıllık bir geçmişi olan pilates;

  • Fizik tedavide kullanılır
  • Sırt ağrılarını azaltır
  • Kemik yoğunluğunu iyileştirir
  • Kalp atış hızını arttırır
  • Karın kaslarını güçlendirir
  • Duruşu, ahengi düzenler
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Esneklik ve dayanıklılık sağlar
  • Siniri ve stresi azaltır

Kısaca tüm vücut gücünü düzenli şekilde geliştirir, düzenli şekilde gelişen vücut gücü her harekette forma girer.

Pilatesi spor olarak değil, rehabilitasyon yöntemi olarak görün!

Pilatesin birçok yararı olduğunu size en iyi şekilde anlatmaya çalıştık. Peki pilates sadece sağlık için ya da sadece spor için mi yapılmalı? Tabiki de hayır! Pilatesin, siniri ve stresi azaltmada da kullanılan bir yönü vardır. Pilates rehabilitasyon özelliğiyle kullanıldığı gibi vücuda esneklik, disiplin, güç ve rahatlık da vermektedir.

Pilates ile kilo vermek mümkün mü?

Fazla kilo özellikle kadınların çok sık problem ettiği bir sorundur. Pilates ile kilo vermek, hem kolay hem de yorucu olmayan bir yöntemdir. Pilates sayesinde kaslarınız güçlenir ve vücudunuz sıkılaşır. Tek yapmanız gereken, pilates programınızı sağlam bir diyet ile birleştirmek. Doğru bir yöntem ile pilatesin sonuçlarına inanamayacaksınız!

Pilates ne sıklıklarla yapılmalıdır?

Uzmanlar, haftada en az dört gün 45-60 dakika boyunca ılımlı-yoğun bir şekilde pilates yapmayı öneriyor. Bu tabiki sizin iş yoğunluğunuza göre değişiklik gösterebilir. Uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Hâlâ pilatese başlamadıysanız, bu yazı umarım sizi başlatır ve mutlu, dinamik sağlıklı bir yaşama kavuşursunuz.

Yazar hakkında

Elif Özdemir

İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı öğrencisi. Hürriyet Mahmure'de stajyer olarak çalıştı. Moda ve güzellik ilgi alanı. Maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak kariyerine devam etmekte.

Yorum yap