Takma Kirpik Nasıl Takılır? Nasıl Çıkarılır? | Maskaraa

Takma Kirpik Nasıl Takılır? Nasıl Çıkarılır?

takma kirpik nasil takilir

Takma kirpik nasıl takılır, takma kirpik nasıl çıkarılır ve takma kirpik kullanımıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Göz makyajının havasını tamamen değiştiren dolgun kirpiklere sahip olmak her kadının hayalidir. Günümüzde uzun ve dolgun kirpiklere sahip olmanın birçok yolu vardır ancak en pratik, ucuz ve mükemmel sonuç veren yöntem takma kirpiklerdir. Birçok kadın takma kirpik takmanın zor olduğunu düşünerek takma kirpiklere sıcak bakmaz veya takma kirpikleri doğru bir şekilde takmadığı için hayal kırıklığına uğrayarak bir daha kullanmaz. Aslında takma kirpik nasıl takılır öğrendikten sonra ve birkaç denemeden sonra siz de göz makyajınızı mükemmelleştirecek ve bakışlarınıza anlam kazandıracak bu yöntemin ne kadar hızlı ve kolay olduğunu göreceksiniz.

Hangi takma kirpik size uygun?

Piyasada çeşit çeşit takma kirpik var. Peki bunlardan hangileri sizin göz yapınıza uygun? Gözünüzün şekline uygun olmayan takma kirpikler gözünüzü daha düşük veya küçük gösterebilir. Bu nedenle takma kirpik kullanımında en önemli noktalardan biri göz yapısına uygun kirpik seçimidir.

goze uygun takma kirpik

Göz kapağı düşük gözler: Düşük gözlere sahipseniz cut crease denilen katlanma bölgeniz belirgin değildir. Ayrık ve ince kirpiklerden oluşan takma kirpikleri tercih etmelisiniz. Takma kirpiğinizin çok uzun olmamasına özen gösterin.

Çukur gözler: Kaş kemiğini daha çıkık gösteren bu göz tipine sahipseniz, aradaki mesafeyi dengelemek için ortası uzun kenarları daha kısa olan takma kirpikleri tercih etmelisiniz.

Yuvarlak gözler: Gözlerinizi belirginleştirmek ve daha çekik göstermek için dışa doğru uzayan kirpikleri tercih etmelisiniz.

Badem gözler: Badem gözlere sahipseniz ortası uzun kirpikler tercih ederek gözlerinize hareket kazandırabilirsiniz.

Birbirine uzak gözler: Birbirine uzak gözlere sahipseniz badem gözlerde olduğu gibi ortası uzun kirpikler tercih etmelisiniz. Uç kısımları uzun kirpikler gözlerinizi olduğundan daha uzak gösterecektir.

Birbirine yakın gözler: Eğer birbirine yakın gözlere sahipseniz, yukarıda da söylediğimiz gibi, uç kısımları daha uzun olan kirpikler gözlerinizi birbirinden daha uzak görünmesini sağlayacaktır.

Takma kirpik nasıl takılır?

Takma kirpiklerinizi takmak için ihtiyacınız olan şeyler; takma kirpik yapıştırıcısı ve cımbız. Dilerseniz ellerinizi kullanarak da yapıştırabilirsiniz ancak takma kirpik takmakta yeniyseniz kirpiğinizi cımbız yardımıyla daha kolay takabilirsiniz. Malzemeleriniz tamamsa dirseğinizi dayayabileceğiniz bir yere geçin ve kirpiğinizi taktığınız yeri kolaylıkla görebileceğiniz, aşağınızda kalacak bir yere ayna yerleştirin. Artık takma kirpik takmaya hazırsınız. Ancak takma kirpiğinizi, göz makyajınız bittikten sonra takmanız gerektiğini unutmayın.

takma kirpik nasil takilir

  1. Takma kirpikler standart boylarda üretilir. Bu nedenle, kirpiğinizi gözünüzün boyutuna göre ayarlamalısınız. Takma kirpiğinizi, gözünüzün başladığı yerden yarım santimetre boşluk bırakacak şekilde kirpik hattınıza hizalayın. Gözünüzün bittiği noktadan daha uzunsa kenarlarından kesin.
  2. Takma kirpiklerinizi daha kolay takmak için kirpiklerinizin kıvrımını kaybetmemesine özen gösterin. Kirpiğinizi makyaj fırçanıza veya parmağınıza sararak bir süre bekletebilirsiniz.
  3. Takma kirpiğinizin daha doğal görünmesi için takma kirpiklerinizi takmadan önce kendi kirpiklerinizi kirpik kıvırıcısı yardımıyla kıvırıp üzerinden maskara geçin. Bu sayede, takma kirpikler kendi kirpiklerinizden ayırt edilemeyecektir.
  4. Sıra geldi takma kirpikleri yapıştırmaya. Cımbızınız ile kirpiğin ortasından tutun ve kirpik yapıştırıcınızı sürün. Takma kirpiklerin çıkmaya müsait olduğu uç kısımlara daha fazla yapıştırıcı sürebilirsiniz. Yapıştırıcının kuruması için 15-20 saniye bekleyin ve bu esnada hafifçe üfleyin.
  5. Takma kirpiğinizi yapıştırmaya ortadan başlayın. Takma kirpiğinizi kirpik hattınızın ortasına yapıştırın. Daha sonra kirpiğinizin bittiği noktaya yerleştirin ve en son da takma kirpiğinizin başlangıç noktasını yapıştırın. Cımbızınızla hafifçe ittirerek her yeri yapıştırdığınıza emin olun ve bir dakika kurumasını bekleyin.
  6. Takma kirpiğinizi taktıktan sonra dilerseniz üzerine tekrar maskara uygulayabilirsiniz. Eğer kirpik yapıştırıcınız belli oluyorsa veya takma kirpiklerinizin daha doğal durmasını istiyorsanız eyeliner çekebilir veya kirpik diplerinizden siyah farla geçebilirsiniz.

Takma kirpik nasıl çıkarılır?

Takma kirpiklerinizi, pamuklu çubuk ve göz makyaj temizleyicisi ile çıkarmalısınız. Takma kirpikleri çekerek çıkarmak hem takma kirpiğe hem de kendi kirpiklerinize zarar verir. Pamuklu çubuğun ucuna makyaj temizleyicinizi dökün ve kirpik diplerinize hafifçe bastırın. Kirpiğin çıkacak kadar yumuşadığına emin olunca 10-15 saniye bekleyin ve kirpiklerinizi uç kısmından nazikçe çekerek çıkarın.

Takma kirpiklerinizi daha sonra tekrar kullanabilmek için bir süre sabunlu suda bekletin. Bu sayede üzerindeki kirpik yapıştırıcı kalıntılarından ve maskaradan kurtulabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap