Sakız Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Sakız Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

sakiz lekesi kıyafetten nasil cikar

Sakızın nereden yapıştığını bile fark edemeyiz bazen ve günlük yaşamda çoğu insanın başına da gelmiştir. Ya en sevdiğiniz kıyafete ya da en sevdiğiniz mobilyaya. Peki sakız lekesi kıyafetten nasıl çıkar? Araştırmalar sonucu ülkemizde kişi başına yıllık 300 gr sakız tüketimi düşüyor ve hal böyle olunca da sakızın ufak şakası ile karşılaşabiliyoruz. Yoğun yapıştırıcı özelliklere sahip olan sakız, yapıştığı zaman adete kumaşla bütünleşmiş gibi görünse de aslında ayrıştırılması o kadar da zor değil. Aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri sırası ile uygulayarak sevdiğiniz kıyafetlerinizi veya eşyalarınızı kolaylıkla kurtarabileceksiniz.

  1. En önemli kuralımız sakızın yapışma süresidir. Kurumuş sakızı kumaştan çıkarmak çok daha basittir. O yüzden önce sakızın donmasını bekleyin. Kıyafeti dondurucuda kuruyana kadar bekletin. Ya da buzu bir poşetin içerisine koyarak sakızın üzerine koyarak soğuk kompres yaparak daha hızlı dondurabilirsiniz.
  2. Donmuş hale gelen sakızı spatül gibi gereçler yardımı ile kolayca kazıyabilirsiniz. Kumasa yapışmış ise kazırken kumaşı tahriş etmemesi için oldukça gergin tutmanızda fayda var.
  3. Son olarak hangi deterjanı kullanıyorsanız elinizde veya çamaşır makinesinde yıkayarak sakızdan eser kalmadığını göreceksiniz.

Yazar hakkında

Maskaraa

Kadın ve yaşama dair her şey!

Yorum yap