Sivilce Yapan Yiyecekler ve İçecekler

Sivilce Yapan Yiyecekler ve İçecekler

sivilce yapan yiyecekler

Cildimizde sivilce çıkması oldukça can sıkıcı bir durumdur. Özellikle de yüzümüzde patlak verdikleri zaman. Farkına bile varmayabilirsiniz, ancak en sevdiğiniz yiyecekler yüzünüzün dört bir yanındaki sivilcelerin sebebi olabilir. Evet, doğru okudunuz. Bazı gıdaların tüketilmesi vücudun yarardan çok zarar verebilir. Akne (sivilce) vücutta çok fazla yağ (sebum) salgılanmasından kaynaklanır.

Genetik, düzensiz menstrüel siklus (adet dönemi), stres, sıcak, nemli hava ve hatta yağ bazlı makyaj yapmaktan da kaynaklanabilir. Akne, doğru tedavi edilmediğinde ciltte yaralara da yol açabilir. Bu istenmeyen durumları önlemek için, yediklerimize de dikkat etmemiz gerekiyor. Sivilcesiz bir cilt elde etmek için kaçınmanız gereken gıdalardan birkaçına birlikte göz atalım.

Süt ve süt ürünleri

Yapılan birçok araştırma, süt ürünleri ile sivilce arasında bir bağlantı olduğunu iddia ediyor. İneklere verilen çeşitli hormonlar, sütlerin de bu hormonlardan etkilenmesini sağlamaktadır ve hormonlar doğrudan akne ile bağlantılıdır. Siz de, süt ve süt ürünlerini fazla tükettiğiniz zamanlarda akne oluşumunun arttığını gözlemliyorsanız bu ürünlerin tüketimini azaltabilir ya da bir uzmana giderek bazı testler isteyebilirsiniz.

sut urunleri
Beyaz ekmek

Beyaz ekmeğin içerdiği gluten sadece ince bağırsaklara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda vücuttaki iltihaplanmayı da arttırır. Ayrıca vücudunuzdaki antioksidanları da tüketebilir. Beyaz ekmeği azaltmanız, günlük diyetiniz ve vücudunuz için oldukça faydalı olacaktır.

ekmek tuketimi
Kızartılmış yiyecekler

Yağlı, fast food tarzı yiyecekler sivilceleri ciddi derecede ağırlaştırır. İşlenmiş kızartılmış gıdalarda bulunan gres ve yağ cildinizi sağlıksız gösterebilir ve aşırı yağ birikimine neden olabilir.

kizartma
Alkol

Alkol sadece iltihaplanmayı tetiklemez, aynı zamanda vücudun testosteron veya östrojen seviyelerinde bir dengesizliğe neden olabilir. Aşırı alkol alımı sizi çinko eksikliği riskine sokabilir ve çinko, akne karşısında bir savaşçı olarak biliniyor.

alkol tuketimi
Baharatlı yiyecekler

Acı, kırmızı biber ve domates ürünleri gibi baharatlı yiyecekler sivilceye direkt olarak neden olmaz, ancak sivilce kızarıklıklarına neden olabilir.

baharatli yiyecekler
Şeker

Şekerli gıdalar bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bağışıklık sistemi güçsüzleştikçe, sivilce oluşumu da artar. İşlenmiş şekerli gıdalar vücudun kan şekeri seviyesini değiştirmektedir. Bu da gözenekleri etkiler ve sivilce oluşumunu tetikler. Bu nedenle şekerli gıdaları çok fazla tüketmemeliyiz.

sekerli gidalar

Yazar hakkında

Demre Dilay Tunçay

Yorum yap