Sneak Peek Nedir?

Sneak Peek Nedir?

sneak peek nedir

Hayatımıza son günlerde giren İngilizce bir kelime olan Sneak Peek, film, dizi, tiyatro gibi görsel yayınların gösterim zamanından önce bir kesitinin yayına sunulmasıdır.

Fragman ya da teaser; ilgili yayının sahnelerini zamansal açıdan herhangi bir sıralamaya bağlı kalmaksızın, parçaları keserek,merak uyandırıcı ses-efekt ekleyerek sunulmasıdır. Sneak Peek ise bütünden bir parçadır. Örneğin biz dizinin bir bölümünden beş dakikalık bir parçanın dizinin yayın gününden önce sosyal medya ya da video kanalları aracılığı ile izleyiciye sunulmasıdır. Bir çeşit ön gösterimdir.

Son günlerde yayıncıların Sneak Peek yayınlamalarının sebebi izleyici kitlesine gösterilecek film ya da dizi hakkında ön algı oluşturma ve ilgi çekme isteğidir.

Gün geçtikçe daha zorlu bir savaş yaşanan medya sektöründe, bu gibi izlemeye teşvik edici unsurlarla izleyici kazanma, yayınını sektörde tutundurma ve örneğin dizi sektöründe haftada bir yayınlanan bölümler için yedi günlük zaman diliminin arasında izleyiciye diziyi hatırlatma amacı güdülmektedir.

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap