Dolgun Kirpikler İçin Doğal Yöntemler

Dolgun Kirpikler İçin Doğal Yöntemler

Kim istemez ki gözlerinin güzelliğine güzellik katan, dolgun ve uzun kirpiklere sahip olmak? Ancak kullanılan kalitesiz makyaj ürünleri, sağlıksız beslenme, genetik nedenler ve bazı ilaçlar ya da hastalıklar sonucunda kirpikler çoğu zaman istenilen dolgunluk ve uzunlukta olmaz. Bizde bu yazımızda sizin için dolgun ve uzun kirpiklere sahip olmak için evinizin mutfağında ve aktarlarda kolayca bulabileceğiniz ürünlerle uygulayabileceğiniz bakım yöntemlerini derledik.

Hint yağı

hint yagi

İçinde E vitamini, linolenik asit ve mineraller barındıran hint yağı; kirpikleri besler, uzayıp dolgunlaşmalarını sağlar ve dökülen kirpiklerin yerine yenilerinin çıkmasına yardımcı olur. Pamuklu çubuk veya kirpik fırçası yardımıyla gece yatmadan önce kirpiklere bir miktar hint yağı uygulanıp, sabah ılık suyla yıkanır. Bu uygulamayı istenilen sonuç alınana kadar devam edilir.

Zeytinyağı

zeytinyagi

Zeytin yağı kirpikleri beslemek ve dolgunlaştırmak için kullanılan en yaygın ürünlerin arasında yer alır. Zengin E vitamini ve Oleik asit kaynağı olan zeytinyağı; kirpikleri besleyerek dolgunlaştırır ve renginin koyulaşmasını sağlar. Benmari usulü ısıtılmış zeytinyağını, pamuklu çubuk veya kirpik fırçası yardımıyla gece yatmadan önce kirpiklere bir miktar uygulayıp, sabah ılık suyla yıkanır. Gün aşırı olarak istenilen sonuç alınana kadar bu uygulamaya devam edilir.

Kirpik dibi masajı

kirpik dibi masaji

Kirpik diplerine uygulanan masaj; kirpik köklerindeki kan dolaşımını hızlandırarak, dökülmüş kirpiklerin yerine yenilerinin çıkmasını ve ince olan kirpiklerin dolgunlaşmasını sağlar. Bir kaç damla shea yağı veya vazelinle parmak uçları yardımıyla kirpik diplerine dairesel hareketlerle 5-7 dakika kadar masaj uygulanır. İstenilen sonuç alınana kadar günde 2 defa bu işlem uygulanır. Ayrıca masaj yapılmadan önce eller kesinlikle temiz olmalıdır.

Aloe vera

aleo vera

İçindeki birçok vitamin ve besinler sayesinde kirpiklerin sağlıklı büyümesine destek olan aloe vera, aynı zamanda kirpikleri nemlendiren en güzel doğal yöntemlerden biridir. Gece yatmadan önce bir miktar aleo vera jeli pamuklu çubuk veya kirpik fırçası yardımıyla kirpiklere uygulanır ve sabah ılık suyla yıkanır. Bu uygulamaya alternatif olarak; 1 çay kaşığı aleo vera jeli ve 1 çay kaşığı jojoba yağını karıştırıp kirpik fırçası yardımıyla günde 2 defa kirpiklere uygulanır, 15 dk bekletilir ve ılık suyla yıkanır. İstenilen sonuçlar alınana kadar bu uygulamaya devam edilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme

Vücudumuzdaki diğer organlar gibi kirpiklerimizinde sağlığını koruyabilmesi için vitamin, mineral ve proteinlere ihtiyacı vardır. Sağlıklı kirpikler için protein, vitaminlerden A, B, C ve E, demir, çinko, magnezyum ve selenyum içeren besinlerin tüketimini arttırmak ve yeterli su tüketmek gereklidir. Sizde beslenmenize bu vitamin ve mineralleri içeren besinleri ekleyerek ve yeterli su tüketerek sağlıklı ve dolgun kirpiklere sahip olabilirsiniz.

Ayrıca kirpiklerin sağlıklı kalmasını sağlamak için;

  • Göz makyajınızı temizlemeden kesinlikle uyumayın; unutmayın temizlenmemiş makyaj kirpiklerin hava almasını engelleyerek kirpik kaybına neden olur.
  • Makyaj uygularken ve temizlerken kesinlikle kirpiklerinizi zedeleyecek sert hareketlerden kaçının.
  • Göz makyajınızda kullandığınız ürünlerin iyi kalitede olmasına özen gösterin.
  • Çok sık takma kirpik kullanmayın.
  • Kirpik kıvırıcı kullanmayı bırakın.

Yukarıda yazan hususlara da ayrıca dikkat edilmelidir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Elif Kavşı

Trakya Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu. Turizm sektöründe çalıştı. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap