Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

erken hamilelik belirtileri

Hamileliğin gerçekleşmesiyle beraber vücuttaki bazı hormonlarda değişiklikler meydana gelir. Yumurtanın döllenmesiyle birlikte hamilelik süreci başlayacak ve vücutta birçok değişiklik meydana gelecektir. Bu değişimler bize erken hamilelik belirtileri olarak karşımıza çıkar.

Adet döneminin gecikmesiyle ilk akıllara gelen “acaba hamile miyim?” sorusu kafaları kurcalar. Her adet gecikmesi hamilelik değildir tabi. Adet dönemi gecikmesi dışında da birçok belirti meydana gelir.

Adet Dönemi Gecikmesi

Adetin gecikmesi hamileliğin ilk ve en belirgin özelliğidir. Ancak her gecikme hamilelik değildir. Stres ya da başka sebepler de adet dönemi gecikmesine neden olabilir.

adet donemi

Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet

Bu belirti de erken gebelik teşhisi için önemlidir. Hormonların değişmesi göğüslerde şişme, sertleşme gibi değişikliklere sebep olur.

goguslerde buyume

Mide Bulantısı

Genelde hamileliğin ilk aylarında kendini gösteren bulantılar da erken belirtiler arasındadır. Bu bulantılar çoğu hamilede sabah saatlerinde meydana gelse de tüm gün boyunca kendini gösterebilir. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

mide bulantisi

Yorgunluk ve Halsizlik

Hamile olunca meydana gelen sürekli yorgunluk hali de belirtiler arasındadır. Vücuttaki değişimler, metabolizma artışı gibi gelişmeler bünyeyi yorgun düşürebilir. Bu da sürekli bir halsizlik ve uyuma isteği meydana getirebilir.

yorgunluk

Aşerme Durumu

Aşerme de hamilelikle birlikte meydana gelen ve bazen hamilelik sonuna kadar da devam eden bir durumdur. Kokulara karşı hassaslaşma, iştahın açılması ya da tam tersi iştah kapanması durumu, çok sevilen bir şeyden tiksinmek gibi durumlar aşermeyle bağlantılı olarak gelişebilir.

aserme

Ruh Halinin Değişmesi

Vücutta meydana gelen birçok değişiklik, hormon dengesinin değişmesi hamilenin ruh haline de yansır. Bazen çabuk sinirlenme veya bazen de fazla duygusallaşma şeklinde kendini gösterebilir. Gene bu durum da hamilelik boyunca devam edebilir.

ruh hali

Bu belirtiler haricinde baş dönmesi, idrarın değişmesi, kabızlık, mide yanması gibi daha başka birçok belirti meydana gelir ve bunların hepsi her hamilede farklı şekilde kendini gösterir. Bunların herhangi birini yaşıyorsanız hemen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir doktora danışmanızda fayda olacaktır. Kim bilir bir misafiriniz olabilir.

Yazar hakkında

Ayşenur Gökçe Can

Uludağ Üniversitesi mezunu. Evli 2 çocuk annesi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap