Squat Nedir? Squat Nasıl Yapılır?

Squat Nedir? Squat Nasıl Yapılır?

squat nasil yapilir

Squat nedir, squat nasıl yapılır, squat ne işe yarar, squat hangi kas grubunu çalıştırıyor sizin araştırdık. İşte detaylar…

Squat, spor yapan veya hayatının belli dönemlerinde spor yapmış herkesin aşinası olduğu bir harekettir. Squat hareketinin temel amacı dik bir kalça oluşturmak ve şekilli bacaklara sahip olmaktır.

Squat nasıl yapılır?

Duruş şekli: Ayaklar omuz hizasında açılmalıdır. Yeni başlayanlar squatı bir sandalye yardımıyla oturarak yapabilirler. Daha sonra kafanızda hayali bir sandalye oluşturarak hareketi daha kolay yapabilirsiniz. Ellerinizi bağdaş şekline getirerek de squat yapabilirsiniz. Zamanla elinize bir ağırlık alarak da squat yapabilirsiniz. Başlangıç olarak 15×3 sistemini uygulayabilirsiniz.

squat nedir

Squat yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  • Dizler ne çok içe ne de dışa bakmalıdır. Düz bir hizada yapılmalıdır.
  • Topuktan güç alınmalı, ayak parmak uçları hafif yukarı kalkık olabilir ama tam karşıya bakmalıdır.
  • Çökerken diz kapakları ayak parmak uçlarını geçmemelidir.
  • Nefes alın; tüm spor dallarında olduğu gibi squat yaparken de doğru nefes alıp vermeyi bilmeyi ve alışkanlık haline getirmelisiniz.

squat durus sekli

Squatın faydaları nelerdir?

Kalp kasının güçlenmesi ve nabzın yükselmesiyle endorfin salgılanması daha fazla olur. Kalça, üst bacak, iç bacak ve alt karın bölgeleri için uygulanan bir harekettir.

Öneri: Diz eklemlerinde rahatsızlık olanlar squat yapmamayı değil, doğru şekilde squat yapmayı tercih etmelidir. Hatta fizik tedavi görenlere squat egzersizleri tedavi olarak verilir.

Yazar hakkında

Ceren Şener

İstanbul Gelişim Üniversitesi aşçılık bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi medya ve iletişim bölümünde okumaya devam ediyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap