Stalk Nedir?

Stalk Nedir?

stalk nedir

Stalk, sosyal medya hesapları üzerinden bir kişinin bir başka kişiyi araması, paylaştıklarına bakması, o kişi hakkında bilgi edinmesidir. Günümüzde artan sosyal medya kullanımıyla “stalk yapmak”  yani birini “stalklamak” hayatımıza girmiştir. Bu eylemi yapan kişilere “stalker” denmektedir.

Stalk, dilimize İngilizce’den gelmiş bir kelimedir. Sözlük anlamına baktığımızda; sinsice izlemek, gizlice sokulmak, sessizce yaklaşmak, iz sürmek anlamlarına ulaşıyoruz.

Bir tanıdığımızı stalklayabildiğimiz gibi, ünlü kişilerin de sosyal medya hesaplarını incelemek stalklamak sayılabilmektedir. Stalk gizlice ve sessizce yapıldığından bazen yanlış bir şey yapıyor hissi yaratsa da yapıldığı amaç ile bağlantılı olarak değerlendirilir. Stalkladığımız kişiyi rahatsız eder seviyeye gelen stalklamalar, taciz niteliği taşıyabilmektedir. Fakat normal seviyede, rahatsızlık vermeden yapılan stalklamalar, günümüzde bunu çoğu kişinin bazen istemsizce bile yapabildiğini düşündüğümüzde yanlış olarak değerlendirilemez.

Neden Stalklarız?

Merak, insancıl güdülerin başında gelmektedir. Tanıdığımız ya da tanımadığımız insanların hayatlarını merak ettiğimiz için stalklarız. Gördüğümüz hayatlarla kendi hayatımızı karşılaştırır ya da gördüğümüz hayatlar gibi yaşamaya çalışırız.

stalk nedir
Oysa ki sosyal medya verileri üzerinden yapılan karşılaştırmalar çoğu zaman yanlıştır; çünkü paylaşılan şeyler kimi zaman gerçeği yansıtmamaktadır. Bu bizi yanılgıya düşürebilir. Stalk yapmamızın bir diğer sebebi de bilgi öğrenmek isteğidir.

Stalk Yaparken Düşülen Hatalar

Stalk yaparken zaman zaman profilini incelediğimiz kişiye takip isteği ya da arkadaşlık isteği yollamak veya bir resmi incelerken yanlışlıkla beğeni butonuna basmak gibi hatalar yapıyoruz. Yani gizliden ve sessizce yaptığımız bu eylemde kendimizi belli etmiş oluruz. Bu çoğunlukla hoş olmayan bir durumdur. Ve yapılan hatadan dönmesi de zordur. Bir arkadaşlık isteği ya da beğeninin uyarısı çoktan karşı tarafa gitmiştir. Beğenimizi geri çeksek, arkadaşlık talebimizi iptal etsek bile karşı taraf bunu görüntüleyebilmektedir. Bu nedenle stalk yaparken dikkati elden bırakmamalıyız.

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap