Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

suet ayakkabi nasil temizlenir

Süet ayakkabı nasıl temizlenir? Süet ayakkabı silinir mi? Süet ayakkabı boyanır mı? Sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Severek aldığımız, çok şık bulduğumuz süet ayakkabılar kullanıma ya da hava şartlarına bağlı olarak zaman zaman lekelenmekte ve kirlenmektedirler. Yapısı gereği hassas olan süet ayakkabılarımız gün içinde suyla, çamurla, sıcak hava ile ya da kar ile temas etmekte; bu da yıpranma ve lekelenmelere fırsat vermektedir. Süet ayakkabı nasıl temizlenir sorusunu kendinize sorduğunuzu duyar gibiyim.

Öncelikle belirtmeliyim ki süet ayakkabıları yıkamak ayakkabınız için yapılacak en büyük hatadır. Yıkanan süet ayakkabı sert bir hale gelecektir. Ayrıca süet ayakkabılar için ıslak bezle temizleme de önerilmez.

Örneğin süet ayakkabınız yağmur sebebiyle ya da farklı bir nedenle ıslandı. Bu durumda yapılması gereken ilk işlem direkt güneş almayan bir ortamda oda sıcaklığında ayakkabımızı kurutmaktır. Ayakkabı kururken şekil bozukluğu olmaması adına içine kağıt havlu koyarak destek sağlayabiliriz.

Ayakkabı kuruduktan sonra yapılacaklar ise şöyledir; süet fırçası yardımıyla kurumuş çamur ya da kitleri temizlemeliyiz. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken nokta, fırçayı tek yöne doğru sanki saçlarımızı tarar gibi fırçalamaktır.

suet ayakkabi nasil temizlenir

Fırçalama işleminden sonra geriye kalan daha zor lekeleri ise süet silgisini hafif dokunuşlarla kullanarak yok edebilirsiniz. Ancak süet silgisi kullanırken de dikkat etmemiz gereken bir nokta vardır. O da açık renkli süet ayakkabılarımızda süet silgisi kullanmamaktır. Süet silgisini sadece koyu renkli ayakkabılarda kullanmanızı öneririz.

Silme işlemini tamamladıktan sonra süet ayakkabı spreyi sıkarak ayakkabı temizliğini sonlandırabilirsiniz. Ayrıca eğer süet ayakkabılarınızda renk solması gibi durumlar söz konusuysa süet spreyi sıktıktan sonra süet ayakkabılar için özel olarak yapılmış süet ayakkabı boyaları ile ayakkabınızı boyayabilirsiniz.

Süet ayakkabı temizleme yöntemleri

Süet ayakkabı temizleme yöntemlerini genel olarak özetlememiz gerekirse;

  • Süet fırçası
  • Süet silgisi
  • Süet koruyucu spreyler
  • Süet ayakkabı boyaları

Süet ayakkabıları lekelerden nasıl korumalıyız?

  • Yeni ayakkabılarımızı su geçirmeyi ve leke oluşumunu önleyici sprey uygulayarak koruyabiliriz.
  • Süet ayakkabılarımızı günlük olarak kullandıktan sonra süet fırçasıyla nazik bir şekilde fırçalayarak kalıcı kir oluşumunu önleyebiliriz.
  • Yağmurlu günlerde süet ayakkabı giymemeye çalışmak da bir koruma şekli olarak değerlendirilebilir.
  • Zor lekelerden kurtulmak için ayakkabımızın dokusunu yıpratmamak adına bir ayakkabıcıya temizleterek profesyonel destek alabiliriz.

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap