Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir?

utu kireci nasil temizlenir

“Temiz duruş” ve “ev işi” ikilemelerini ilk duyduğumuzda aklımıza gelen kelime; ütü. Çok emek gerektiren, hummalı bir iş. Hanımların korkulu rüyası ütünün bir de kireçlenme olayı var ki; neden olur ve nasıl kurtuluruz inceleyelim.

Kireçlenme neden olur?

Ne kadar kaliteli olursa olsun, fiyatı farketmeksizin fazla kullanım ve buhardan ütülerde kireçlenme meydana gelir. Kireçlenme nedeniyle ütünün delikleri tıkanır ve buhar üfleyemez. Kireçlenmenin bir diğer sebebi ise ütü işlemi bittikten sonra içindeki suyun boşaltılmamasıdır.

Ütünün kireci nasıl temizlenir?

  • 1 parça limon tuzu, 1 bardak su, yarım çay bardağı beyaz sirkeyi limon tuzu eriyene kadar karıştırınız. Ütü çalışır halde değilken su haznesine boşaltıp ısınmaya bırakınız. İlk önce kullanmadığınız bir havlu üzerinde sürekli buhara basarak kireçleri attırınız. Daha sonra normal suyla kullanıma geçiniz.
  • Herkesin doğru bildiği elma ya da üzüm sirkesi kıyafetlerde sarı leke bırakabileceğinden tercih etmeyiniz.
  • Daha uğraştırıcı bir yöntem olarak önce kürdanla tıkanan delikleri açıp, daha sonra içine bulaşık deterjanı damlattığınız suya kulak temizleyicisini bandırıp delikleri temizleyebilirsiniz. Daha sonra ütüyü sıcak suyla boşta çalıştırıp, buharla kireci dışarı attırmayı unutmayın.

Yazar hakkında

Ceren Şener

İstanbul Gelişim Üniversitesi aşçılık bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi medya ve iletişim bölümünde okumaya devam ediyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap