Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

yogurdun faydalari

Herkes tarafından bilinen milli bir yiyeceğimiz olan yoğurdun ilk nasıl yapıldığına dair kesin bir bilgi maalesef mevcut değil. Fakat bir rivayete göre geçmişte yaşamlarını sürdüren insanların yoğurt mayası olarak karınca yumurtası kullandıklarını duymuş muydunuz? Evet yanlış duymadınız, taşların altında buldukları küçük karınca yumurtalarını ezerek ıslatılan sütün altına koymuşlar ve yumurtaların içerisinde bulunan kimyasal maddeler yardımıyla süt mayalanıp yoğurt halini almış. Fakat bu ilk yoğurdun karınca yumurtalarından mı, karınca toprağından mı yapıldığı tam olarak bilinmemektedir.

O halde yoğurdun faydalarından bahsedelim ve mucizevi bir şekilde ortaya çıkan bu besini biraz tanıyalım ne dersiniz? Bağırsaklarımızın sağlığı için en önemli besinlerin probiyotikler olduğunu sık sık duyarız. Bu besinlerin başında da evde yapılan mucize besinimiz olan yoğurt gelir. Zengin bir kalsiyum kaynağı olan yoğurt, içerisinde protein ve yararlı bakteriler de bulundurur.

Yoğurdun faydaları nelerdir?

  • Kemik sağlığını korur; günde bir kase yoğurt tüketimi ilerleyen yaşlarda oluşabilecek osteoporoz (kemik erimesi) ve kemik kaybı gibi hastalıkların önüne geçer.
  • Kolesterolü düzenler; yoğurt içerisinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde bağırsaklarda oluşan emilim bozukluklarını önler ve fazla yağın dışkı ile atılmasını sağlar, böylece kolesterol seviyesinin yükselmesini önler ve kolesterolü düzenler.
  • Cildi güzelleştirir; araştırmalara göre içerdiği probiyotikler sayesinde ciltte oluşan sivilcelere iyi geldiği gözlenmiştir.
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır; kalsiyum açısından yüksek bir kaynak olan yoğurt sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırarak bağırsakların temizlenmesinde oldukça etkilidir. Özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı bilinmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir; doğal bir antibiyotik olan yoğurt yeterli miktarda ve düzenli olarak tüketildiğinde vücutta yer edinmiş zararlı bakterileri yok edebilir.
  • Diyabete karşı korur; az miktarda tarçın ile birlikte tüketildiğinde kan şekerini düzenler. Ayrıca yapılan araştırmalara göre düzenli olarak ev yoğurdu tüketmenin tip 2 diyabete karşı koruma sağladığı da vurgulanmaktadır.
  • Zehirlenmeyi önler; zehirlenme durumunda Cu ve Fe ile birleşip bu maddenin kana geçişini yavaşlatır. Bunun için zehirlenen kişiye müdahale olarak yoğurt yedirmek faydalı olabilir.
  • Kanserden korur; radyoaktif maddelerin etkisini azaltır. Düzenli tüketildiğinde kanser riski en az seviyeye iner. Ayrıca kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarda bulantı ve kokuya duyarlılık görülmesi durumunda yoğurt tercih edilebilecek faydalı besinler arasında olabilir.

Yoğurdunuzu evinizde yaptığınızda içerdiği probiyotikler daha da artacak ve daha sağlıklı hale gelecektir.

yogurdun faydalari

Ev yoğurdu tarifi;

  • 500 ml süt
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt (oda ısısında olmalı)

Yapılışı;

Sütü çelik bir tencereye alalım ve kaynatmaya başlayalım. Kaynamaya başlayınca yavaş yavaş karıştırıp buharının çıkmasını sağlayalım. Tam olarak sütü kaynattıktan sonra ocaktan alalım ve mayalayacağımız yerde etrafını örtü ile sararak soğumaya bırakalım. Serçe parmağımızla kontrol edip parmağımızı yakmayacak ısıya geldiğinde tencerenin içerisinden bir miktar sütü alıp maya için ayırdığımız yoğurtla ayrı bir kapta karıştıralım. Yoğurt iyice sütle ezildiği kıvama geldikten sonra karışımımızı tüm sütün bulunduğu tencereye aktaralım ve maya her yere ulaşana dek tahta kaşıkla karıştıralım. Tencerenin kapağını kapatıp örtü ile tencereyi iyice saralım. 2-3 saat dışarıda kaldıktan sonra buzdolabına alabilir ve 24 saat sonra tüketebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Yazar hakkında

Şeyma Gürbüz

İnönü Üniversitesi Gıda Teknolojisi bölümünden mezun. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunu ve online diyet uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Yorum yap