Timüs Bezi Nedir? Timüs Bezi Ne İşe Yarar?

Timüs Bezi Nedir? Timüs Bezi Ne İşe Yarar?

timus bezi nedir

Timüs bezi nedir ve timüs bezi ne işe yarar? Timüs bezi iki göğüs kafesinin, soluk borusunun önünde yer almaktadır. Boyutu ceviz büyüklüğünde olan timüs bezi, bağışıklık sistemimizi harekete geçirmek için elimizle oraya vurarak titreşim sağlarız. Diğer adıyla uykuluk diye geçmektedir. Bütün bağışıklık sistemimizi yöneten timüs bezidir. Ne kadar çok hareket ederse o kadar canlı olmamızı sağlar ve kişi yaşam enerjisini yüksek hisseder.

Timüs bezi ne işe yarar?

Komut ve öğretim merkezi olan timüs bezi, vücudumuzun yaşam kaynağı ve yaşam enerjisidir. Halk dilinde iman tahtası da denilmektedir. Şahit olmuşsunuzdur belki; eski geleneklerimizde biri öldüğünde ya da çok acı çektiğinde Anadolu kadınlarımız ellerini bağrına vururlar; acıyı hafifletmek için yapılan bir reflekstir ve orası timüs bezidir. Basit bir sistemle beyni otomatik harekete geçirir, yani bağışıklık sisteminin mikroplarla nasıl savaşacağının organize ve eşgüdüm edilmesi timüs bezi salgılarıyla olur.

Timus bezi faydaları

Kendinizi çok yorgun halsiz hissettiğinizde, konuşmada tutukluk yaşadığınızda, aşırı sinirli ve alıngansanız iki göğüs kafesinin biraz yukarısına vurarak timüs hormonu harekete geçirin. Orası uykuluktur, uyandırmak için biraz kuvvetli bir şekilde vurmak gerekir. Timüs hormonun aktifleşmesi için güçlü bir kahkaha atmak gerekir, her an kahkaha atamayacağımız için elinizle oraya vurmak yeterlidir. Rahatlayıp serotonin hormonu hareketlenecek ve canlanacaksınız. Terapilerde bu yöntem sıkça kullanılır. Timüs fonksiyonlarından olumlu sonuçlar alınır.

Aynı zamanda refleks terapi yöntemi olarak timüs fonksiyonları sonuçları olumlu dönüş sağlamıştır. Her gün 5-10 dakika zaman ayırabilir basit dokunuşlarla aktive edebilirsiniz. En iyi yöntemlerden biri de bol bol gülün.

Yazar hakkında

Pınar Güven

Zeyrek kitabının yazarı, Reiki master öğreticisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap