Yeni Yıl Hayallerinizi Kağıda Dökmeye Ne Dersiniz?

Yeni Yıl Hayallerinizi Kağıda Dökmeye Ne Dersiniz?

yeni yil hedef listesi

Her başlangıç bir vazgeçiş midir yoksa yeni bir başlangıç mıdır? Sizce hangisi? Sanırım ikisi de… Yeni bir yıl, yeni umutlar, yeni başlangıçlar demek. Bizi üzen, mutsuz eden her şeyi geri de bırakıp hayallerimiz için bir adım atmak demek. Ben listelere, listelerin gücüne çok inanırım ama bu işin püf noktası listelerin hayallerinize dayanması. Bırakın gerçekçi olmasın, bırakın uçuk olsunlar bunlar hayal, sizin hayalleriniz. Yeni yıl listesini bir ajandadan farklı kılan da bu zaten, yapmanız gerekenleri değil hayal ettiklerinizi yazmanız. İşte hayallerinizi sıralayacağınız yeni yıl listenize eklemeniz gerekenler;

1- Sağlık beslenmeyi alışkanlık haline getirin

Sağlıklı beslenmekle hiç alakanız yoksa işe ilk önce küçük adımlarla başlayın. En başta hayatınıza suyu ekleyin. Sonrasında yavaş yavaş hayatınızdan asitli içecekleri, fast foodları ve şekerli gıdaları çıkarın. Kendinize uygun bir beslenme düzeni bulun. Zaten sağlıklı besleniyorsanız yeni sağlıklı tarifler bularak yeni yılınıza farklılıklar katabilirsiniz.

2- Kendinize daha iyi bakın

Son zamanlarda aldığınız kilolar canınızı mı sıkıyor? O zaman yeni yıl listenize olmak istediğiniz kiloyu ekleyerek başlayabilirsiniz. Yalnız spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bu yüzden kendinize severek yapabileceğiniz bir spor dalı bulup önce listenize sonra hayatınıza ekleyin. Ayrıca bu yıl yüzünüzde cilt bozuklukları meydana geldiyse, bunu önlemek için kremler ve maskeler kullanmaya başlayın. Gece geç saatlerde yatmak yerine erken yatmayı alışkanlık haline getirerek uykunuzu düzene sokun.

3- Değiştirmek istediğiniz davranışlarınızı belirleyin

Bu yıl veya öncesinde sizi ve etrafınızdakileri kötü etkileyen davranışlarınızı belirleyin ve bunlardan kurtulun. Bunları yenmek için yeni metotlar geliştirin. Örneğin sürekli her işi erteleyen biriyseniz, bu size ve işinize zarar mı veriyorsa bundan kurtulmalısınız.

4- Bu yıl nerelere gitmek, neler yapmak istiyorsunuz?

Bu yıl için gitmek istediğiniz ülkeleri, şehirleri veya yapmak istediğiniz aktiviteleri belirleyin. Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gidin, daha önce hiç yapmadığınız bir şey yapın. Örneğin daha önce hiç bir müzikale gitmediyseniz bu yılki deneyimleriniz için muhteşem bir seçenek olabilir.

5- Kendinizi hangi konularda geliştirmek istiyorsunuz

Uzun zamandır yemek kursuna gitmek istiyorsunuz fakat bir türlü zaman ayıramadınız ve sürekli ertelenip görmezden mi gelindi? Hadi listemize ertelenmemek üzere ekleyelim. Aslında uzun yıllardır öğrenmeye çalıştığın ama bir türlü üstüne düşmediğin İngilizce için daha öncekilerden farklı bir yol bularak öğrenmeye çalış. Sıradan bir kursa yazılmak yerine İngilizce konuşabileceğin kafelere gitmeyi deneyebilirsiniz.

6- Bir hobi edinin

Çok işim var, çok çalışmam gerekiyor hobiye zaman ayıracak vaktim yok deyip geçmeyin. Herkesin kendi çapında yoğun bir hayatı vardır. Zaten bu yoğunluktan sıyrılıp kendimize zaman ayırdığımız an değil midir hobilerimiz ile uğraşmak. Aslında tüm bu koşuşturmaların içinde zevk alabileceğimiz, dinlenebileceğimiz zaman değil midir? Yeni yılda kendinize zaman ayırmayı, sevdiğiniz şeyleri yapmayı göz ardı etmeyin. Var olan bir hobiniz varsa ona daha çok vakit ayırın, yoksa hemen edinerek başlayın. Bu kimimiz için resim çizmek, balığa gitmek veya bir kitap okumak olabilir.

Yazar hakkında

Kezban Soğucaklı

Yeditepe Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencisi.

Yorum yap