Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

cilt bakimi

Cildinizdeki gerekli temizliğin yapılmadığı durumlarda siyah noktaların sivilceye dönüşme ihtimali görülen en sık cilt problemlerin başında gelir. Kadın erkek farketmeksizin kişiyi estetik olarak rahatsız eden siyah noktalar; cildin sağlıksız, cansız ve mat görünmesine yol açmaktadır.

Siyah nokta temizlemek için kullanabileceğimiz çokça ürün vardır. Siyah nokta temizlemek için alacağınız ürünleri seçerken içerisinde C vitamini, çay ağacı yağı içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda düzenli cilt temizliği oluşturmak ve cildi nemlendirmek çok önemlidir. Büyük gözeneklerden şikayetçiyseniz, gözenek sıkılaştırıcı tonikler tercih edebilirsiniz. Düzenli peeling yapmak da siyah nokta probleminize iyi gelecektir. Bu sayede güne temiz bir ciltle başlamanın yanı sıra siyah nokta oluşumunu da engellemiş olursunuz.

Ayrıca cildinizde bulunan siyah noktaları sıkmak, deri üzerinde tırnak izleri kalmasına bakteri üremesine neden olur. Siyah nokta oluşumu arttığında ilk olarak bir dermatologdan yardım almanız, onun önerdiği ilaçları kullanmanız en iyi seçenektir.

Evde siyah nokta temizleme nasıl yapılır?

1. Bal maskesi;

1 çay kaşığı ılık sütü 1 çorba kaşığı bal ile bir kasede karıştırın. Macun kıvamındaki karışımı yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Yaklaşık 10 dakika bekleterek sonrasında cildinizi su ile yıkayın.

bal

2. Limon suyu maskesi

Temizlenmiş cildinizi limon suyu gözenekleri küçülterek siyah nokta oluşumunu engeller. Bunun için cildinize limonu uyguladıktan sonra cildinizi su ile durulayın. Cildinizin parladığını göreceksiniz. Şayet limon cildinize zararlı ise su ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.

limon maskesi

3. Kil maskesi

Aktarlardan temin edebileceğiniz kil ile bir miktar limon suyu veya elma sirkesiyle karıştırarak göz çevresi hariç cildinize sürdüğünüz maskeyi kurulayınca ılık su ile durulayabilirsiniz.

kilin faydalari

4. Diş macunu

Siyah nokta temizlemek için kullanacağınız diş macunu beyazlatma özelliğine sahip ve hassas dişler için kullanılan bir diş macunu olmalıdır. Haftada bir uygulayabileceğiniz bu yöntem sivilcelere de iyi gelmektedir. Daha önceden ılık suyla yıkayın. Macunu siyah noktaların olduğu bölgelere elinizle yayarak sürün. Kuruduğunda ise durulayın.

5. Yumurta maskesi

Bir adet yumurta beyazını köpürene kadar çırpın. Köpüren yumurta beyazını cildinize sürün ve cildinizine kağıt havlu yapıştırın. Kağıt havlu kuruduğunda kağıdın üstüne bir kat sürün ve daha sonra tüm katmanı cildinizden yavaşça çekin. Kuruyunca cildinizi soğuk suyla yıkayın ve yüzünüzü nemlendirmeyi unutmayın.

6. Kabartma tozu maskesi

Kabartma tozunu su ile karıştırın. Bu karışım macun haline geldiğinde parmaklarınız ile cildinize peeling yapın.

Yazar hakkında

İlkim Su Derin

Yorum yap