Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı?

Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı?

yipranmis saclar

Her kadının bildiği gibi kırık saç uçları görmek korkunç bir manzaradır. Saçlarınızın yıpranmasından, kırılgan ve zayıf görünmesinden nefret ediyorsunuz değil mi? Bundan korunmak için sürekli kuaför salonunun yolunu tutuyoruz ve saçlarımızı kestirmek zorunda kalıyoruz. Çünkü çok fazla seçeneğimiz yok. Saçlarımız güneş, ısı, toz, kirlilik, kimyasallar gibi birçok sorunla mücadele etmesi gerekiyor. Peki ya bu sorunlardan kurtulmak için saç kesimi yapmak zorunda kalmadan bir tedavi bulsak?

yipranmis saclar
Saç Kırıklarının Nedenleri

  • Saçların aşırı ısıya, toza ve kirliliğe maruz kalması.
  • Düzleştiriciler, köpükler, spreyler ve kuru şampuanlar gibi kimyasal saç şekillendirme ürünlerinin aşırı kullanımı.
  • Saçlarınızı sıcak suyla yıkamak.
  • Perma ve saç boyama gibi kimyasal işlemler.

Saçlarınızın yıpranmasını önlemek için evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle şaşırtıcı ev tariflerden bahsedelim.

Yumurta

Yumurta, dökülen saçlarınızı iyileştirmenize ve daha sağlıklı bir parlaklık kazandırmaya yardımcı olur. Yumurta sarısı buradaki kahramandır. Saçınızın kırılmasını önleyen yeterli miktarda proteini içerir. Yumurta saçlarınız için nemlendirici ve saç kremi olarak da kullanılır. Daha güzel sonuçlar elde etmek için yumurta sarısını diğer maddelerle birlikte uygulamak daha iyidir. Yumurta sarısını iki çorba kaşığı zeytin yağı, badem yağı ve bal ile karıştırabilirsiniz.

yumurta sac bakimi
Papatya Çayı

Papatya, kuru ve kıvırcık saçları iyileştirmek için mükemmeldir. Antiseptik özellikleri saçınızın düzgün şekilde uzamasına izin vermek için ölü hücrelerden arındırır. Papatya, düzenli kullanımı saç dökülmesini ve saç derisini korurken kırık uçları da önlemeye yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken, papatya çayını kaynatın ve soğumaya bırakın. Bu suyu kullanarak saçlarınızı durulayın. Ayrıca masaj için de papatya yağı kullanabilirsiniz.

papatya cayi
Bal

Bal, sağlıklı bir vücut, saç ve cilt için her zaman bir şifa kaynağı olmuştur. Bal nem kaybını önlediği gibi saç köklerini de güçlendirdiği için kırık saç uçlarını da önler. Aynı zamanda anti bakteriyel özelliklerinden dolayı saç derisinin temiz tutulmasına da yardımcı olur.

bal

Yazar hakkında

Demre Dilay Tunçay

2 yorum

  • Saçlarım sürekli işlem yapmam yüzünden çok yıpranıyor ya hafif yanıklar da var bu sebeple artık kuaförüm bile dokunmak istemiyor saçlarıma bir süre rahat bırakmamı kestirmemi falan söylüyor sürekli düzelmesi için saçıma ısı ile birşeyler yapmayı bıraktım biraz toparlasın diye ama olmadı kestirmeyince sırf kestirmemek için herkesden duyduğumu denedim saçlarım da maskeler aldım evde kendim yaptım ama yok yine olmadı en son internette liquid keratinle karşılaştım onu da aldım hemen denemek için ve çözümü bulmuş oldum tarif ettikleri şekilde kullanmaya başlayınca saçlarım kendini toparlamaya başladı 1 ayı biraz geçti sanırım saçlarım yumuşuyor ve daha canlı görünmeye başladı daha devam ediyorum zaten aldıklarım bittiğinde saçım tamamen düzelicek gibi duruyor.

    • Merhaba, çözüme kavuşmanıza çok sevindik. Lakin yine de olası farklı durumlarda uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. İyi günler dileriz.

Yorum yap