Saldırganlık Nedir?

Saldırganlık Nedir?

Saldırganlık fiziksel, duygusal, psikolojik olarak acı vermeyi amaçlayan davranışlardır. Kasıtlı olarak zarar verme davranışı gözlemlendikten sonra amacına ulaşsın ya da ulaşmasın, bu bir saldırganlıktır.

Saldırganlık Öğrenilir mi, Doğuştan mı Gelir?

Bazı bilim insanlarına göre saldırganlık doğuştan gelir, bazılarına göre ise saldırgan davranışlar kesinlikle öğrenme yoluyla oluşmuştur. Rousseau’ya göre; insanlar içgüdüleri tarafından yönetilmez, davranışlarını şekillendirebilir ve değiştirebilirler.

Erkeklerin neden saldırgan davranışlar gösterdiklerine ilişkin iki kuram ortaya atılmıştır. İlk kuram erkeklerin diğer erkekler üzerinde “egemenlik kurmak” için saldırgan davrandıklarıdır. İkinci kuram da erkeklerin “kıskançlık” nedeniyle saldırgan davranışlar gösterdikleridir. Özellikle ergenlik dönemlerinde 20’li yaşlarda şiddet eğilimleri daha yüksektir.

Saldırganlığa Etki Eden Nörolojik ve Kimyasal Faktörler

İnsanlarda ve hatta hayvanlarda saldırganlık beyinde bulunan, amigdala olarak bilinen bir bölge ile ilişkilidir. Amigdala uyarıldığı zaman organizmalar şiddete bürünür. Aynı şekilde bu bölgedeki nöronların etkinliği engellendiğinde saldırgan olan organizmalar uysallaşır.

Bir erkek maymundan örnek verecek olursak; bir maymun kendinden daha az baskın olan maymunların yanındayken amigdala uyarıldığında saldırganlaşacaktır; fakat daha çok baskın maymunlarla beraberken uyarıldığında saldırmayı değil kaçmayı tercih edecektir.

saldirgan maymun
görsel kaynak: unsplash.com/@asarodger

Özellikle serotonin olarak adlandırılan, beyinde bulunan kimyasal madde saldırganlık üzerinde ketleyici özelliğe sahiptir. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda insan vücudunda özellikle az serotonin üretimi olduğu zamanlarda şiddet ve suç eğilimlerinde artış olmuştur.

Alkol ve Saldırganlık

Aile içinde olan şiddetin, barlarda görülen yumruklaşmalı kavgalardan görülebileceği üzere alkol kullanımının saldırganlık üzerinde etkisi mevcut.

alkol ve saldirganlik
görsel kaynak: unsplash.com/@yutacar

Alkol neden saldırganlık davranışlarını arttırır?

  • Ketleri kaldırır, olduğumuzdan daha az tedbirli davranırız.
  • Bilgi işleyişimizi aksatır.
  • Nüansların gözden kaçırılmasına sebep olur.

Yazar hakkında

Seray Serdar

Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans mezunu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji öğrencisi. İstanbul'da yaşıyor.

Yorum yap