Bıttım Nedir? Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bıttım Nedir? Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

bittim sabunu nedir

Bıttım sabunu “bıttım” adı verilen ufak kahverengi kabuklu yabani fıstık bitkisinin yağı ile menengiç ağacının yağından yapılan doğal bir sabun çeşididir. Bıttım sabunu, Güneydoğu Anadolu’nun her şehrinde bulunur. Türkiye’nin diğer bölgeleri ile şehirlerinde ise, aktarlardan ve organik pazarlardan temin edebilirsiniz. Alırken, gerçeğini ve katkısız olanını almaya özen göstermek gerekir. Renginin yeşil olmasına dikkat edin.

Bıttım bitkisi, antep fıstığının aşısız hali olarak da tanımlanabilir. Bıttım sabunu daha çok Siirt’te bulunan bu bitkinin fıstıklarının ezilmesi sonucu ortaya çıkan yağdan üretilir. Tamamen elde yapılıp asla katkı maddeyle karıştırılmaz.

Bıttım sabununun faydaları

Bıttım sabunu saç dökülmesini engeller. Bıttım sabunu kullanarak saçlarınızı eski haline kavuşmasını sağlamanız mümkün. Bıttım sabunu kepeği önler. Beyazlaşmış saçlar için kullanıldığında 7-8 ay içerisinde eski rengini alır. Saç derisindeki bakterileri yok eder. Saçı besler ve yumuşatır. Günümüzde kullanılan kimyasal ürünlere alışan saçlarınız başlarda yadırgasa da zamanla alışmaya başlayacaktır.

bittim sabunu faydalari

Sabırlı olmanızda fayda var; kullandıkça yumuşadığını hissedeceksiniz. Antiseptik, mikrop öldürücü özelliği sayesinde deri hastalıklarının çoğuna cevap verir. Egzamaya, mantara, ergenlik sivilcelerine, vücuttaki yara ve tahrişlere karşı birebirdir.

Gözenekleri açar, varislere iyi geldiği ve rahatlattığı söylenir. Saçlar da parlaklık ve kuru saçları nemlendirir. Bıttım sabunu vücuttaki kaşıntıya da iyi gelir. Bıttım sabunu içeriğindeki menengiç yağı ile hoş ve ferah bir koku verir. Bıttım ilaç değil doğal bir meyvedir.

Bıttım sabunu nasıl kullanılır?

Bıttım sabunu bol köpürtüldükten sonra saçlarda diplere masaj yaparak uygulanır. Bıttım sabunu kullanırken yanında bir kimyasal kullanılmaması gereklidir. Bıttım sabunu düzenli kullanmaya özen gösterirseniz karşılığını almaya başlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bir gün bıttım kullanıp ikinci gün şampuan kullanmamalısınız. Saçlarınızı her gün yıkamamaya özen gösterin. İki günde bir bıttım sabunu ile yıkamanız yeterli olacaktır. Çünkü saçlar bıttım yağı ile beslenirler. Her gün yıkamanız gerekiyorsa sadece bıttım sabunu kullanmanızda fayda var.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Yasemin Ulgar

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Modellik, dalış, tenis, basketbol gibi branşlar da faaliyet göstermektedir. Eş zamanlı olarak kurumsal bir firmada dış ticaret işini sürdürmektedir. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam etmekte.

Yorum yap