Yüzümüzü Soğuk Suyla Yıkamanın Faydaları

Yüzümüzü Soğuk Suyla Yıkamanın Faydaları

yuzu soguk su ile yikamak

Günümüzde, internette birçok farklı evde uygulanabilecek, doğal güzellik yöntemleri dolaşmakta. Ancak bizler kendimize hangisinin uygun olup olmayacağını bilemiyoruz ve cildimize her şeyi denemekten çekiniyoruz. Bunlardan bir tanesi de yüzümüzü soğuk suyla yıkamak. Evet, sıcak yaz aylarında bu fikir kulağa çok cazip gelebilir, peki kuru soğuk kış aylarında; acı verici bir düşünce değil mi?

Kulağa öyle gelebilir ama bu yöntem çoğu ünlüler tarafından da fark edilmekte. Birçok dergi makalesinde ünlü aktrislerin ciltlerini soğuk suyla yıkadıklarını, ciltlerinin diriliğini ve pürüzsüzlüğünü sadece bu kadar kolay bir yöntemle sağladıklarından bahsediyorlar. Hem de sadece soğuk su değil, yüzlerini buz gibi su ile yıkamak için birde buz küplerini kullandıkları biliniyor.

yuzumuzu soguk suyla yikamanin faydalari

Cildimizi sıcak su ile yıkadığımızda daha iyi temizlendiğini hissederiz ama bu doğru değildir. Cildi sık ve sıcak suyla yıkamak, deriyi daha da kurutur. Deri kızarır, kaşınır, hatta kuruluk egzaması oluşabilir. Sıcak su gözeneklerinizi açarken, soğuk su ise gözeneklerinizi sıkar. Peki onları sıkılaştırmanın ve görünümünü en aza indirmenin bize etkileri nelerdir?

Yüzünüzü soğuk su ile yıkamak, gözeneklerinizi sıkılaştırır. Böylece gözenekleri hemen hemen fark edilmez hale getirir. Renk eşitsizliklerini en aza indirger. Ayrıca yüz derisinin sarkmasını da önler. Cildin sarkması gözeneklerin genişlemesine neden olur. Gözenekleriniz sıkılaşırsa, cildiniz sağlamlaşır. Yüzünüzü bu şekilde yıkamak için temel birkaç kurala dikkat etmeniz yeterlidir. Gelin nasıl doğru yapılacağından bahsedelim.

yuzumuzu soguk suyla yikamanin faydalari

Soğuk su ile yüz yıkarken maksimum etkiyi elde etmek için lütfen önce yüzünüzü iyice temizleyin. Çünkü soğuk su ile yıkamaya başladığınızda hala yüzünüzde makyaj kalıntısı varsa, makyaj yüzünüzde sertleşecek ve gözeneklerinizi tıkayacaktır. Gözenekleri makyaj kalıntısı varken sıkılaştırmak cilde zarar verir ve derinizde akne veya iltihaplanmaya sebebiyet verebilir.

Yani, önce ılık suyla yüzünüzü yıkamanız, tüm makyajınızı çıkarmanız ve gözeneklerinizi temizlemeniz gerekir. Durulamada tekrar ılık su kullanın ve makyaj kalıntısı bırakmayın. Sonunda buz gibi soğuk su kullanabilirsiniz. Soğuk su, gözeneklerinizi sıkar ve en aza indirger. Bu şekilde yüz yıkama işleminiz tamamlanır.

Gözeneklerinizi soğuk suyla yıkayarak sıkıştırmaya çalışırsanız, cildinizin doğal kabiliyeti bunu yapmaya devam edecektir. O zaman yüzümüzü yıkamak için soğuk su kullanalım ve cildimizin güzel ve iyi koşullarda olmasını sağlayalım.

Yazar hakkında

Demre Dilay Tunçay

3 yorum

Yorum yap