2019 İlkbahar/Yaz Trendleri

2019 İlkbahar/Yaz Trendleri

Moda, bizlerin değişiklik gereksinimiyle ortaya çıkmıştır; yani ihtiyaçlarımız üzerine toplum yaşamına giren “geçici” bir yeniliktir. Geçici kelimesinin altını çizmek istiyorum, çünkü tam bu noktada “trend” kelimesi devreye giriyor. Fakat trendin (akımın) bir sonu vardır. Bu dönemlerde, tekrar durumu ve yeni trend oluşumunu sağlıklı incelemek çok önemlidir.

Peki trendin bittiği süreci nasıl anlayabiliriz?

Trendin ömrü aslında fiyat yönüne bağlıdır. Ancak trendlerin sona ermesi, daha doğrusu trendin sona ermesine yol açan algılar, bazen en profesyonel trenderlar tarafından bile zorlukla anlaşılmaktadır. Bunun nedeni, modadaki döngü durumudur, düzeltme hareketleri ile karşımıza tekrardan çıkmasıdır. Bizler yenilik arayışı içine girdikçe vitrinler de bizlere göre şekilleniyor olsa da, geçmiş sezon ürününü vurucu dokunuşlarla yenileyip önümüze sunduklarını da inkar edemeyiz.

Peki 2019 ilkbahar/yaz trendleri arasında geçmişten gelen bir sirkülasyon durumu hakim mi?

2019 sıcaklığı adı verdiğimiz ilkbahar/yaz trendlerinden formal bir görünüme bile renklerin karıştığını görebiliyor, enerjiyi ve sıcaklığı hissedebiliyoruz. Smart casual görünümünü bozmayan bizler, bu sezon yeri geldiğinde atletik görüntümüzle, yeri geldiğinde partileme isteği uyandıran tarzımızla etrafın içini ısıtacağız. Tüm bunlar olurken 50’li yılları anımsatacağız gibi duruyor. Kadın bedeninin gerçekten özgürleştiği, kıvrımların ortaya çıktığı kıyafetleri inci, eldiven gibi feminen aksesuarlarla tamamlayacağız.

Bu sezon;

Nude-bej tonları oldukça göz önünde, ten rengimize uyum sağlayan nude-bej favori rengimiz oluyor adeta.

nude bej modasi

Dengesiz desenleri moda sektörü çok seviyor, peki ya biz? Çiçeklere olan hayranlık 2019 da bizi oldukça doyuruyor, desenler vitrinleri ele geçirmek istercesine kumaşlarda yerini alıyor.

dengesiz desenler

Endüstriyel parçaları yaşama uyarlıyoruz. İşçi tulumları adı verdiğimiz görünümü günlük yaşama taşıyoruz. Bu bir nevi smart casual dediğimiz olayı andırıyor.

smart casual modasi

Partilemeye hazır duruş sergiliyoruz. Tüy, kristal, saçak gibi göz kamaştıran her şeye hem aksesuar üzerinde hem de giysiler üzerinde rastlayacağız. Bu sezon göz önündeyiz.

parti modasi

Bisikletçi şortu atletizm akımının temsilcisidir; fit bir duruş sergilerken bize yardımcı olacak parçalar arasındadır. Bu sezon dolaplarımızda yerini alacak gibi duruyor.

bisikletci sortu

Fiyonklar bizleri romantik görünüme eriştiriyor. Bu sezon omuzlara sabitlenmiş durumda kıyafetlerimizin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

fiyonk modasi

Büyük şapkalar olmadan tamamen giyinmiş sayılmayacağız. İrilikleriyle göz dolduracak olan şapkalarımız, giyimimizi gölge altında bırakacak.

buyuk sapka modasi

El emeği ön planda, tığ işi, balık ağı, uçuşan iplikler… Çanta, takı ve giyimde sıklıkla karşımıza çıkacak.

ele emegi modasi

Yukarıdaki bulgulara bakılırsa, gençliği simgeleyen bir sezon içerisine girmiş bulunuyoruz.

Yazar hakkında

Manolya Munoğulları

Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü öğrencisi. Fırsat buldukça karakalem çizimi yapıyor. En büyük hobisi ise dans etmek. Ayrıca maskaraa.com'da yazar olarak devam ediyor.

2 yorum

Yorum yap