Bebekler Ne Zaman Emekler?

Bebekler Ne Zaman Emekler?

bebekler ne zaman emekler

Bebek bekleyen anne ve babaları doğumdan sonra daha yoğun bir tempo bekliyor. Bu tempoya ayak uydurmak biz yetişkinler için yorucu olsa da, bebeğinizin duygusal ve fiziksel gelişim sürecine şahitlik etmek paha biçilemez bir deneyim. Peki ama bebekler ne zaman emekler?

Bir düşünün; bebeğinizin hücreleri yepyeni, çok canlı, çok hareketli, öğrenmeye aç ve meraklı. Oysa biz yetişkinlerin hücreleri oldukça yaşlı ve daha miskin. İlk 6 aylık dönem bebeğin anneye beslenme ve duygusal gelişim nedeniyle sıkı şekilde bağlı olduğu bir dönemdir. 6. aydan sonra ek gıdaya geçilmesi ile birlikte bebeğin fiziksel gelişiminde de taşlar yerine oturur.

Emekleme dönemi

Bebeklerin ilk 3-4 aylık döneminde bacak, sırt ve kol kasları hızla gelişir, bu süre zarfında bebeğiniz yardımsız olarak dönmeye, biraz daha hareketlenmeye başlar. Bebeğin emekleyebilmesi ve desteksiz oturabilmesi ise 7-8-9. aylarda başlar. 10 bebekten 3 tanesi ise emeklemeden doğrudan yürüyebilir. Emekleme için bebeğin desteksiz oturabilmesi, el ve dizleri üzerinde durabilmesi gerekir.

Bebeklerin gelişim özellikleri dikkate alındığında, bazı bebekler 8. veya 9. ayda emeklemeye başlarlar. Önceleri sürünme şeklinde, karınlarını yerden çok kaldırmadan, sonrasında ise karınlarını ve bacaklarını yerden kaldırarak dört ayak üzerinde emekledikleri görülür. Bazı bebek doğrudan popo üstü emekleyebilir. Bazı bebekler ise sırt üstünden yüz üstüne dönerek bir noktadan bir noktaya ulaşırlar.

Bebekler ne zaman emekler

Bebekler emeklemek konusunda oldukça yaratıcıdır. Bu nedenle tıbbi olarak doktor kontrollerine göre gelişimleri genel hatları ile yerindeyse; bebeğin bir noktadan bir diğer noktaya ne şekilde ulaştığı anne ve babaları çok endişelendirmemelidir.

Yürüteç kullanımı

Pediatri uzmanları yürüteç kullanımını bebeğin gelişim sürecini etkilediği ve yaşanacak ev kazalarını artırması nedeniyle tavsiye etmemektedir. Bunun birinci sebebi, bebeklerin özellikle 4. ay ile 9-10. ay arasındaki dönemi; ellerini ve gözlerini kullanarak, pek çok şeyi algılayarak problem çözme yeteneklerini kullandıkları, bir dönemdir. Bunların her biri bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir.

Ancak bebekler bu dönemde yürütece konulduklarında, artık bebek için en ilginç şey ayakta dolaşmak olur ve bebek kendi gelişimi için son derece değerli olan gelişme dönemini kaçırmış olur. Diğer bir sebebi ise, yürüteç kullanımı esasen bebeklerin fiziksel olarak hazır olmadıkları bir dönemde doğrudan ayakta yürüme konumuna geçmeleri ve bu sırada motor kontrollerinin tam olmaması nedeniyle birçok ev kazasına da sebep olmasıdır.

Örneğin yürütece konulan bir bebek normal şartlarda ulaşamadığı yerlere daha kolay ulaşabilmekte ve istenmeyen ev kazalarına sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra içe basma veya basmanın tam oturmaması nedeniyle ayak gelişiminde de bir takım sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle en önemlisi bebeğin her şeyi zamanında yapmasıdır.

Yazar hakkında

Alize Dikmen

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, serbest avukatlık yapıyor. Aynı zamanda maskaraa.com'da yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap