Fazla Ekmek Tükettiğinizin 5 Yaygın İşareti - Maskaraa

Fazla Ekmek Tükettiğinizin 5 Yaygın İşareti

fazla ekmek tuketmenin belirtileri

Türkiye, dünyada kişi başına en çok ekmek tüketen ülkedir. Kişi başı ekmek tüketimi yıllık ortalama 165 kilogramdır. Ekmek lezzetlidir, kullanışlıdır ve kolayca her yere taşınabilir ancak vücudumuza olumsuz etkileri de çok fazladır. Vücut olumsuz etkilerden rahatsız olduğunda dışarıya sinyaller gönderir. Ekmek tüketmenizi azaltmanızı işaret eden 5 belirti hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum.

1. Cildinizde sivilcelere yol açabilir

saglikli cilt icin ne yapilmali

Bir kez daha karşı karşıya kaldığınız sorunun suçlusu rafine tahıllardır. Makarna, beyaz pirinç, erişte, mısır gevreği gibi beyaz unla yapılan yiyecekler cildinizde sivilcelere neden olabilir. Bir araştırmanın gösterdiği verilere göre, çok fazla rafine karbonhidrat tüketen kişilerde akne geliştirme riski %30’dan daha fazladır. Bunun temel nedeni, bu ürünlerin şeker oranlarının yüksek olmasıdır. Bu durumda insülin seviyenizi arttırır. Bu artışa cevaben androjen hormonları daha aktif hale gelir ve akneler gelişir. Daha az şeker tüketen insanların akne sorunlarının tüketenlere göre daha az olduğu bilinmektedir.

2. Daha çok acıkırsınız

Beyaz ekmek, beyaz pirinç ve simit gibi yüksek oranda rafine edilmiş tahılların kalorileri yüksektir ve bunların çalışma şekli şeker içeriği nedeniyle yeme isteğinizi daha fazla arttırmaktadır. Bu nedenle, tam tahıl ürünlerine geçerseniz kilo artışını daha kolay önleyebilirsiniz. Yapılan bir araştırma, tam tahıllı ürünlerin rafine tahıllı ürünlerden daha hızlı göbek yağını kaybetmenize yardımcı olabileceğini kanıtladı. Bunun nedeni, tam tahıllı ürünlerin daha fazla mineral ve vitamin içermesidir. Ancak bu durum tüketimleriyle aşırıya kaçabileceğiniz anlamına gelmez.

3. Ruh haliniz inişli-çıkışlı olabilir

depresyon belirtileri

Ekmek, yüksek şeker içeriğinden dolayı birçok yüksekliğe neden olma yeteneğine sahiptir. Ancak bu yüksekleri çökmeler takip eder. Yapılan bir araştırmaya göre buğdaya duyarlı kişilerin şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon ve anksiyeteye daha yatkın olduğuna dair kanıtlar bulunur. Buğday ve süt içermeyen diyete başlayan insanlar gözlemlediğinde zihinsel sağlıklarında önemli bir gelişme görülmüştür.

4. Daha fazla uykunuz gelir

Gün içerisinde çok fazla ekmek tükettiğinizde kan dolaşımınıza yüksek miktarda insülin salınır. İnsülin, triptofanın kanınızda normale göre daha uzun süre kalmasına neden olur. Triptofan, ruh halinizi dengelemeye yardımcı olan 2 nörotransmitter maddenin (seratonin ve melatonin) üretimine yardımcı olan bir aminoasittir. Ayrıca uykuyu teşvik eder ve uyku-uyanıklık döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Bu nedenle rafine tahıl oranı yüksek olan bir yemek yedikten sonra uykulu ve ekstra sakin hissedebilirsiniz. Yemek yedikten sonra işe dönmeniz gerekiyorsa yemek seçimlerinizi yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

5. Kabız olabilirsiniz

Sağlıklı bir yaşam sürmek için insanların her gün 1 defa ya da haftada en az 3 defa olmak üzere dışkılamaya çıkması gerekir. Yetersiz su ve lif alımı dışkılamaya engelleyici etki eder. Ekmeğin kabızlık etkisi içeriğine göre değişir. Beyaz ekmek lif bakımından yetersiz olduğu için kabızlık etkisi gösterir. Tam tahıllı ekmeklerin lif oranı daha yüksek olduğu için beyaz ekmek yerine tüketilmesi daha sağlıklı bir seçenektir.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Esra Gürsoy

Spora, gezmeye ve kitaplara meraklı bir mühendislik öğrencisi.

Yorum yap