Dağınıklık Ruh Halimizi Nasıl Etkiler? - Maskaraa

Dağınıklık Ruh Halimizi Nasıl Etkiler?

daginiklik ruh halimizi nasil etkiler

Birçoğunuza anlamsız gelebilir; ancak dağınıklık zihinsel sağlığınıza ve ruh halinize sandığınızdan daha çok zarar verebilir. Ruh halinizi etkileyen iş stresi ya da evde gerginlik gibi faktörler olabilir; ama sizi olumsuz etkileyen ve çoğunlukla göz ardı edilen bir faktör daha var: Dağınıklık.

Tabii ki yaşadığımız hiçbir ortam tamamen düzenli olamaz. Ancak kontrolsüz dağınıklık endişe seviyenizi, uykunuzu, üretkenliğinizi ve odaklanma yetinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bazı durumlarda, açıklayamayacağınız şekillerde mutsuz hissetmenize de yol açabilir. Dağınıklığın, ruh halini etkileyen büyük bir faktör olduğu gerçeğini birçok insan kabul etmek istemez. Gelin, dağınıklığın olumsuz etkilerine ayrıntılı olarak bakalım.

Dağınıklık neden beyniniz için kötüdür?

Dolup taşan dolaplar ya da ofisinizde biriken kağıt öbekleri zararsız gibi görünebilir. Ancak araştırmalar, dağınıklığın beyinlerimiz üzerinde kümülatif bir etkisi olduğunu gösteriyor. Beyin için dağınıklık, bitmemiş işleri temsil eder. Öte yandan beynimiz düzeni sever ve çevremizdeki görsel hatırlatıcılar bizde strese yol açarken odaklanmayı da zorlaştırır.

Ya fiziksel ve zihinsel sağlığınız…

daginiklik ruh halimizi nasil etkiler

Süregelen dağınık bir ev veya iş ortamı, aslında hayatta kalmak için tasarlanmış kaynaklarınızı zorlayarak sizi stresli, endişeli ve depresif hissettirebilir. Stresli olduğunuz zamanlarda özellikle dağınıklıktan kurtulma dürtüsüne kapılıyorsanız, zihniniz ve bedeniniz muhtemelen çevrenize bir düzen getirmenin yolunu arıyordur. Üstelik stres ve endişe gibi hisler gün sonunda yastığa başınızı koyduğunuzda da kaybolmuyor. Dağınık odalarda uyuyan kişilerin, uykuya dalma güçlüğü ve kalitesiz uyku gibi sorunları yaşama olasılığı daha yüksektir.

Yaşam alanlarınızı düzenlemenin faydaları

daginiklik ruh halimizi nasil etkiler

Temizlik ve düzen, çevreniz üzerinde bir miktar kontrole sahip olduğunuzu hissetmenizi sağlar. Bu, özellikle hayatınızdaki birçok şeyin belirsiz olduğunu düşündüğünüzde yararlıdır. Yaşam alanlarınızı düzenlemek aynı zamanda odağınızı geliştirmenize yardımcı olur ve dikkat dağınıklığınızı minimum düzeye indirir.

Temiz ve düzenli mekanların kaygınızı azaltmaya yardımcı olabileceğini unutmayın. Üstelik bazı araştırmalara göre, çarşafları düzenli olarak değiştirmek ve yatağınızı toplamak kaliteli bir gece uykusu ile ilişkilendirilmiştir. Ve bildiğiniz gibi iyi bir uyku, daha iyi bir ruh hali demektir.

Düzeni nasıl hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz?

Her şey büyük bir fark yaratmak için küçük adımlarla başlamakla ilgilidir. Bu yüzden her şeyi bir seferde yapmak yerine, her seferinde bir adım atın.

  1. Yaşam alanlarınızı düzenlemek için belirli bir zaman dilimi ayırın. Örneğin her gün işten sonra veya her hafta sonu olabilir. Düzenleme esnasında en sevdiğiniz müzikleri dinleyebilir, böylece temizliğin daha keyifli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  2. Yaşam alanlarınızın nasıl düzenli ve dağınıklıktan uzak görüneceğini zihninizde canlandırın. Bu durum kendinizi iyi hissetmenize ve mekanlarınızı düzenlemeniz için motive olmanızı sağlayacaktır. Öte yandan temizliği düzenli olmakla karıştırmayın. Bir alanın temiz olması aynı zamanda düzenli olduğu anlamına gelmez. Her eşyanız için bir yer bulduğunuzdan emin olun; bu yalnızca eşyalarınızın yığılma olasılığını azaltmakla kalmaz, düzensizliği önlemeye de yardımcı olur.
  3. Dolaplar ve çekmeceler bir evdeki düzenin temel bileşenleridir. Kıyafetleri etrafa saçılmış halde bırakmak dağınıklığın en görünür halidir. Eşyalarınızı ve giysilerinizi yerlerinde tutmaya özen gösterin. En sık kullandığınız kıyafetlerinizi elinizin altında bırakın. Bunlar daha düzenli ve işlevsel alanlar yaratmanın en iyi yollarıdır.
  4. Çoğu zaman, bir nesnenin dağınıklığın bir parçası mı yoksa aslında atılabilecek bir şey mi olduğunu belirlemek kafa karıştırıcı olabilir. Bunu ayırt etmek için, eşyanın kullanım sıklığını ve kullanışlılığını düşünün. Artık işe yaramadığını ya da örneğin son bir yıldır hiç kullanmadığınızı düşündüğünüz eşyalarınızı atın ya da daha iyisi ihtiyaç sahiplerine bağışlayın.
  5. Birçok şeyi üst üste istiflemek düzenli oldukları anlamına gelmez. Bir masanın üzerindeki kitaplardan veya kağıtlardan oluşan bir kule nihayetinde bir yığın öbektir. Kağıt kullanımını azaltabilir, bunun yerine tüm belgelerinizi bilgisayarınızda depolayabilirsiniz.
  6. Son olarak ve en önemlisi düzenin bir kereye mahsus bir şey olmadığını, rutininizin bir parçası olması gerektiğini unutmayın.

Artık dağınıklığın sizi nasıl etkileyebileceğini bildiğinize göre bunları aklınızda bulundurun ve mutlu kalın!

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Soley Özsoy Bürümcek

Turizm işletme mezunu, organizasyon firmasında çalışan; seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve yemeyi, modayı, sanatı, yepyeni şeyler keşfetmeyi seven, konfor alanının dışında kendini daha mutlu hisseden biriyim. Birçok şey gibi hayatın da paylaştıkça çoğaldığına inanırım.

Yorum yap