Migrenle Başa Çıkmanın Yolları - Maskaraa

Migrenle Başa Çıkmanın Yolları

migrenle basa cikmanin yollari

Bazen migren atağının daha başlamadan geleceğini önceden hissedersiniz. Ancak bu uyarıları hissetseniz bile, uygun ilacı almak ya da yorganın altına saklanmak her zaman mümkün olmayabilir. Migren atağına ofiste, uzun bir seyahatte ya da yabancı bir şehirde yakalanabilirsiniz. Uzmanlar, migrenin sizi hazırlıksız yakaladığı her yerde sakin kalmanızı öneriyorlar. İşte kendi migren eylem planınızı tasarlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve öneriler.

Telefonunuzu bırakın

Her ne kadar telefonlarımız hayatımızın önemli bir parçası olsa da, bir migren atağının geldiğini hissettiğiniz anda, elektronik cihazlarla bağlantınızı kesmek en doğru başlangıç olacaktır. Telefonlar, rahatsızlığınızı tetikleyen ışıklarıyla gözlerinizi yorabilir ve migren semptomlarınızı yoğunlaştırabilir. Telefonunuzdan uzaklaşmak, yeniden odaklanmanıza ve daha da derin nefes almanıza yardımcı olacaktır.

İlaçlarınızı alın

Uzman doktorlar “migren tedavisinde kullanılan pek çok ilaç, migren başlangıcından sonraki ilk 40 dakika içinde alındığında en etkili sonucu verir” diyorlar. Doktorunuzun sizin için uygun bulduğu ilaçlarınızı zamanında alabilmek içinse, önceden belirlenen dozları her zaman yanınızda bulundurmak iyi bir yöntem olacaktır. Ancak sizde uyku hali yaratacak bir ilaç söz konusuysa, doktorunuzdan ikincil bir seçenek önermesini isteyebilirsiniz.

Huzurlu ve sessiz bir alan bulun

migrenle basa cikmanin yollari

Mümkünse gürültüden ve özellikle de parlak ışıklardan uzak bir alan bulmaya çalışın. Dışarıdaysanız en yakınınızda yer alan sessiz, sakin, hatta loş bir ortam bulmak doğru bir tercih olacaktır. Yüksek sesler ya da göz kamaştıran floresan ampullerle dolu bir ofisteyseniz, çözümü sessiz bir koridorda ya da toplantı odasında bulabilirsiniz.

Kapıyı ve ışıkları kapatın, mümkünse uzanın ve alnınıza soğuk kompres uygulayın. Anında rahatlamak için alnınıza, başınıza veya boynunuza bir buz torbası koyabilirsiniz. Buz torbası bulamazsanız, soğuk su uygulanmış bir bez de deneyebilirsiniz.

migrenle basa cikmanin yollari

Bu esnada yanınızda bir buz torbası yoksa dahi, mentol ya da lavanta yağını yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Şakaklarınıza, alnınıza ve ensenize uygulayacağınız mentol içerikli yağ veya jel ile masaj yapmanız ya da 15 dakika boyunca soluyacağınız lavanta yağı, ağrınızı yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

Susuz kalmayın

Özellikle susuz kalmak migren ataklarını tetikleyen önemli faktörlerden biridir. Susuz kalmaktan kaynaklanan baş ağrıları, vücudunuz aşırı ısındığında veya gün boyu kendinizi susuz bıraktığınızda ortaya çıkabilir. Vücudunuzun susuz kalmadığından emin olmak için günde en az 8 bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

Dikkatinizi farklı şeylere verin

Migren atağınızı hafifletmek için sizi rahatlatacak ya da dikkatinizi dağıtacak farklı şeylere odaklanmayı deneyebilirsiniz. Sizi rahatlatacağını düşündüğünüz sakin bir çalma listesini önceden hazırlayabilir veya ağrınız yerine nefesinize odaklanmanıza yardımcı olacak bir meditasyon uygulamasını dinleyebilirsiniz. Özellikle bu esnada ritmik nefes egzersizine de başvurabilirsiniz. Basitçe, nefes alırken beşe kadar ve nefesinizi verirken de yine yavaşça beşe kadar sayın. Bunu bir dakika boyunca aralıksız yaptığınızda vücudunuzun nasıl rahatladığını fark edeceksiniz.

Rutininize sadık kalın

Özellikle seyahatiniz esnasında migren atağınız başlarsa, bu durumunuza uçak kabinindeki basınç değişikliği ya da uyku rutininizdeki büyük değişiklikler gibi birçok faktör sebep olabilir. Bu durumla başa çıkabilmek için, günlük programınıza ve alışkanlarınıza geri dönmeye odaklanın. Uzun mesafeli uçuşlar sonrasında saat değişikliğine ayak uydurduğunuzdan, uyku saatlerinizi azaltmadığınızdan, yeterince su tükettiğinizden ve aşırı alkol veya kafein tüketmediğinizden emin olun.

Bir migren seti hazırlayın

Bir sonraki migren atağında başvuracağınız araçlarla bir kit hazırlayın – doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar, rahatlatıcı krem veya jeller, uçucu yağlar, güneş gözlüğü, kulak tıkaçları ya da fazla ışığı engelleyecek göz bantları gibi. Bu kitleri çantanızda, seyahat bagajınızda, aracınızda ya da iş yerinizdeki masanızda bulundurabilirsiniz. Sadece yakınınızda olduğunu bilmek bile, sizi rahat ve güvende hissettirecektir.

Bonus: Beslenme rutininize magnezyumu ekleyin

migrenle basa cikmanin yollari

Migren ataklarını azaltmak için beslenme alışkanlığınıza magnezyumu ekleyebilirsiniz. Araştırmalara göre, magnezyum eksikliği migreni tetikleyen faktörlerden biridir. Bazı çalışmalar da düzenli magnezyum alımının migren ataklarının sıklığını azalttığını ortaya koymaktadır. Diyetinize ekleyebileceğiniz badem, susam, fındık, kaju fıstığı, fıstık ezmesi, yulaf, yumurta, süt, muz gibi magnezyum kaynağı besinlerle migren ataklarınızın sıklığını azaltabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Soley Özsoy Bürümcek

Turizm işletme mezunu, organizasyon firmasında çalışan; seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve yemeyi, modayı, sanatı, yepyeni şeyler keşfetmeyi seven, konfor alanının dışında kendini daha mutlu hisseden biriyim. Birçok şey gibi hayatın da paylaştıkça çoğaldığına inanırım.

2 yorum

Yorum yap