Susan Kadın Ne Anlatmak İster? - Maskaraa

Susan Kadın Ne Anlatmak İster?

susan kadin ne anlatmak ister

Erkekler kadınların hep fazla konuşmasından hatta hiç susmamasından yakınır. Ama aslında kadının ilişkisini kurtarmak için oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır bu. Bir ilişkide öfkelenen kadın, yakıp yıkarcasına hırslanan kadın aslında bir şeyleri onarmak isteyen kadındır. Peki susan kadın? Kadınlar neden susar, susan kadın ne anlatmak ister ya da neleri anlatmaktan vazgeçmiştir artık. İlişkide bir kadın için susmak vazgeçişle eş değerdir. Peki söyleyecek çok şeyi olduğu halde bir kadın neden susar? Nedir sessizliğinde saklı olan şey, cevabına gelin birlikte bakalım.

1. Yaşadıkları onu yormuştur

İlişkide yaşadığı şeyler onu fazlasıyla  yormuştur. Belki düzelir diye ümit etmeye mecali kalmamıştır ve ümit etmeyi kaybetmenin üzüntüsünü taşıyordur susuşlarında.

2. Hayal kırıklığına uğramıştır

Büyük umutlarla kurduğu hayallerinin gerçek olmayacağını anlamıştır. Hayal kırıklıklarının parçalarını toplarken acıyan canının haykırışıdır aslında bu sessizlik.

3. Anlaşılmamıştır

Kadın karşısındakini anlamak için var gücüyle çaba sarf etmiştir ama karşılığında ne hislerine önem verilmiştir, ne de derdini anlatabilmiştir. Bu incinmişlikle kabuğuna çekilmiştir.

4. İnancını kaybetmiştir

Artık karşısındakine inancı ve güveni kaybolduğu için bir cümle dahi etmek istemiyordur.

5. Eskisi gibi hissetmiyordur

Çocuksu masumiyetle seven şefkat gösteren o kadın artık yoktur. Belki zamanla sakinleşip konuşur diye bekleseniz de sonsuz bir sessizlik sizi bekler.

Bir kadın susuyorsa yapılması gerekenler

“Kadın dırdırı” diye kalıplaşmış hoş olmayan ve ne yazık ki fazlaca cinsiyetçi bir tabirle karşı karşıyayız. Evet bazı araştırmalar kadınların günlük ortalama kelime sayısının erkeklerin kelime sayısından bir hayli fazla olduğunu göstermektedir. Peki bu sonuç kadınların dırdır yaptığını mı gösterir yoksa karşısındaki erkeğin onu anlamamasından ve kadının da sürekli söylemek istediklerini tekrarlamak zorunda kalmasını mı gösterir kim bilir…

Peki ya bunca zaman çok konuşmasından şikayet ettiğiniz o kadın susmuşsa size düşen nedir? Bir kadın susuyorsa yapılması gerekenler nelerdir? Öncelikle bu ilişki için hala bir şeyler yapmak istediğinizi kadına göstermelisiniz. Kadının onca gösterdiği karşılıksız çaba neticesinde şimdi çaba gösterme sırası sizdedir. Güvenini tekrar kazanmanız gerekir. Ama ben yine de bir şiirde geçen “Kadınlar susarak gider” sözünü göz önünde bulundurmanızı isterim.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gülşah Abi

Araştırmayı, okumayı seven, modaya meraklı, yazmayı amaç haline getirmiş bir edebiyat öğretmeni.

Yorum yap