Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

cilt tipi nasil belirlenir

Herkesin cilt tipi farklıdır. Sağlıklı bir cilde sahip olmak ve makyajınızın güzel görünmesi için hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bilmeli ve cildinize uygun ürünler kullanmalısınız. Cilt tipleri kuru, yağlı, karma ve normal olarak dörde ayrılmaktadır.

Cilt tipinizi belirlemek oldukça kolaydır. Cildinizi temizleyin ve kurulayın. Sonra parmağınızı yüzünüze hafifçe bastırın. Eğer yağlı bir his elde ediyorsanız ve cildiniz zamanla parlamaya başlıyorsa yağlı bir cilde sahipsinizdir. Eğer yüzünüzü yıkadıktan sonra pütürlü ve gerilmiş bir cilt elde ediyorsanız kuru bir cilde sahipsinizdir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra T-bölgeniz yağlanmaya başlıyorsa ve gözenekleriniz belirginse karma bir cilde sahipsinizdir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizde parlama veya gerilme olmuyorsa normal cilt tipine sahipsiniz demektir.

Kuru cilt tipi

Kuru cilt tipine sahip olanlarda pul pul dökülmeler ve soyulmalar meydana gelir. Dış etkenlere karşı oldukça hassastır, kolayca tahriş olabilir. Kuruluktan dolayı sık sık kaşıntı eğilimindedir. Nemsiz bir yapıya sahip olduğu için daha solgun görünebilirler. Eğer nem dengesi korunamazsa erken yaşlanma görülme olasılığı diğer cilt tiplerine göre daha yüksektir. Eğer bu cilt tipine sahipseniz cildinizi düzenli olarak nemlendirmeli ve bol bol su içmelisiniz. E vitaminli nemlendiriciler ve serumlar kullanmalısınız. Yoğun gece onarıcıları kullanmanız ve cildin nemi azaldıkça su bazlı kremlerle nemlendirmeniz gerekmektedir. Parfüm ve alkol içeren ürünler kullanmamalı ve güneşe maruz kalmamalısınız. Haftada iki kere nem veren besleyici maskeler yapmak cildinize faydalı olacaktır.

kuru cilt tipiYağlı cilt tipi

Yüzü sık yıkamak yağ üretimini arttırır. Bu yüzden yağlı histen kurtulmak için sık sık yüzünüzü yıkama hatasına düşmemelisiniz. Gün içinde cilt yağlanır ve parlamaya başlar. Akne oluşumuna meyillidir. Bu nedenle eğer yağlı bir cildiniz varsa yağ bazlı kremlerden, parlak fondötenlerden ve alkollü ürünlerden uzak durmalısınız. Su bazlı nemlendiriciler, antibakteriyel bitki yağları ve temizleyici ürünler kullanmalısınız.

yagli cilt tipiKarma cilt tipi

Karma cilde sahipseniz, alın ve burun bölgeniz yağlı, yüzünüzün geri kalanı ise normalden kuruya dönüktür. Cildinizin nem dengesini korumak için karma ciltlere uygun ürünler kullanmalısınız. T-bölgenizde yağlı ciltlere uygun ürünler kullanmalı, peeling ve alkollü toniklerden uzak durmalısınız. Cildinizin nem dengesini korumak için cildinize uygun gece kremleri ve güneş koruyuculu ürünler tercih etmeli, haftada ikiyi geçmemek kaydıyla besleyici maskeler kullanmalısınız.

karma cilt tipiNormal cilt tipi

Eğer normal cilt tipine sahipseniz çok şanslısınız demektir. Sorunsuz bir cilt tipidir. Gözenek, kuruluk ve yağlanma gibi sorunlar yaşanmaz. Cildinizi temiz tutmak ve hafif nemlendiriciler kullanmak cildinizin nem dengesini korumak için yeterli olacaktır.

normal cilt tipi

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap