Doğru Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı?

Bu başlığı okumaya başladığınıza göre sizde bir parfüm tutkunu olmalısınız. Parfümlerin biz kadınlar için yeri ayrıdır; güzel kokan kadın kendini daha çekici hisseder. Seçtiğimiz koku o gün hangi havada olmak istiyorsak onu yansıtsın isteriz. Bir kadını vazgeçilmez kılan, iz bırakmasını sağlayan şeylerden biri kokusudur.

Her parfüm herkeste aynı etkiyi göstermez. Bunun sebebi herkesin hormon ve ten yapısı birbirinden farklıdır. Arkadaşınızın parfümünü çok beğeniyor olabilirsiniz ancak o parfüm sizin teninizde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu yüzden teninize uygun olan parfümü seçerken doğru tercihi yapmalısınız. Seçtiğimiz koku karakterimizle de doğru orantılı olmalıdır. Sürekli parfüm değiştirmemek için doğru seçimi yakalamamız gerekiyor. Kendinize uygun parfümü bulduğunuzda bu koku sizin kimliğinizi oluşturur. Mesela yoldan geçerken bir dostunuz sizi kokunuzdan yıllar sonra bile tanıyabilir. Bu şekilde hatırlanmakta hoş bir izlenim ve mutluluk verir.

parfüm seçimi
Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?

Öncelikle, alışverişe çıktığınızda o gün içerisinde 1-2 koku deneyin, sonra ara vermeye çalışın. Bunun sebebi parfümün asıl kokusu sürüldükten 20-30 dakika sonra ortaya çıkar. Ayrıca birçok parfümü aynı anda denemeniz kokuları birbirine karıştırmanıza neden olacaktır. Birde parfümünüzden, yüksek verim almak için nabzınızın alındığı noktalara sürün. Yaşadığınız mevsim, ten renginiz gibi faktörler koku seçiminde önemlidir. Yazın ve kışın seçtiğiniz parfüm aynı olmamalıdır. Kendinize uygun parfümü seçmeden önce koku sınıflarını bilmeniz doğru parfümü bulmanızda size daha yardımcı olacaktır.

parfüm
Çiçek: En çok kullanılanlara örnek; gül, portakal çiçeği, yasemin, gardenya ve karanfildir. Hafif ve fresh kokulardır. Bu parfümler size ferah, zarif, sofistike bir hava katar. Daha çok bahar ve yaz mevsiminde kullanabilirsiniz.

Oryantal: Bu parfümler, toprak ve misk tonlarının bir karışımıdır. Temel notaları tarçın, karamel, amber ve vanilyadır. Ağır, heyecan verici şehvetli kokulardır. Size iddialı ve büyüleyici bir hava katar. Kış mevsimi için idealdir.

Meyve: Hafif ve tatlı kokulardır. Turunçgiller, çilek, elma, limon gibi notalar kullanılır. Size tatlı ve romantik bir hava katar. Bahar ve yaz mevsiminde tercih edebilirsiniz.

Odunsu, baharatlı: Oldukça sıcak ve yoğun kokulardır. Kalıcılıkları yüksektir. Temel notaları yosun, paçuli ve misktir. Genelde şipre parfümü olarak anılır. Daha maskülen kokulardır.

Son olarak, sürekli parfüm değiştirmemek için doğru seçimi yakalamamız gerekiyor diyebiliriz.

Yazar hakkında

Demre Dilay Tunçay

2 yorum

Yorum yap