Doğum Çantasında Olması Gerekenler

Doğum Çantasında Olması Gerekenler

dogum cantasinda neler olmali

Doğum çantasında olması gerekenler, doğum çantası ne zaman hazırlanmalıhastane çantasında olması gerekenler hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Heyecanlı bekleyiş sona eriyor ve doğum başlıyorsa akıllardaki ilk soru “doğum çantası hazır mı” şeklinde olacaktır. Bazı anne adayları hastane çantası erkenden hazırlarken bazıları son zamanlara bırakabiliyorlar. Her ihtimale karşı 30. hafta civarında çantanızı hazırlamakta fayda vardır. Erken doğum ihtimalini de unutmamak gerekir. Bazı hastaneler size bu konuda yardımcı olup doğumdan sonra çoğu ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorlar. Peki hem bebek hem de anne için doğum çantasında olması gerekenler neler birlikte bakalım.

Anne için gerekli olanlar nelerdir?

Gecelik veya pijama takımı: Rahat emzirebilmek adına önü açılabilen takımlar tercih etmekte fayda var. Ayrıca bu takımların sabahlıklı olması da ayrıca fayda sağlayacaktır.

Çamaşır ve emzirme sütyeni: Doğumdan sonra rahatça giyebileceğiniz çamaşırlar olması önemli. Birkaç takım yedekli olmasında fayda var.

Kadın pedi: Doğum sonrası kanamanız başlayacağı için bu konuda da tedarikli olmak gerekecektir. Duruma göre hastaneler de karşılayabilir.

Göğüs pedi ve göğüs ucu kremi: Emzirmeye başlayacağınız için bunlarda sizin için önemli parçalar olacaktır.

Çorap, patik ve terlik: Mevsim durumuna göre bunları da unutmamak gerekir. Ayrıca hastane ve oda içinde terlik rahatlık sağlayacaktır.

Havlu, diş fırçası ve macunu, tarak: Bu tarz kişisel bakım ürünlerini de unutmamak gerekir.

Telefon, cüzdan, kimlik ve hastane evrakları: Sizin her ne kadar aklınıza gelmese de eşinize ya da yanında kalacak olan kişiye emanet etmeniz gereken eşyalardır.

Bebek için gerekli olanlar nelerdir?

Battaniye: Mevsime göre penye veya örme olabilir. Bebek için önemli parçalardan biridir.

Hastane çıkışı: Bebekler için hazırlanan bu takımlarda bebeğin ihtiyacı olan neredeyse her şey mevcuttur. İç zıbın, çıtçıtlı badi, alt üst takım, bere, eldiven, önlük, mendil gibi bebeğinizin çoğu ihtiyacını karşılayacaktır. Tabi ki her ihtimale karşı yedek olarak bunlardan ikişer takım almakta fayda var.

Bebek bezi ve ıslak mendil: Yenidoğana uygun ebatta bir paket bez hastane için fazlasıyla yeterli olacaktır. Tabi kaç gün kalacağınıza da bağlı. Tabi ki ıslak mendiller de bebeğin hassas cildine uyumlu olmalıdır.

Biberon: Bazı durumlarda annenin sütü gelemeyebilir ve bebeğe mama vermek zorunda kalınabilir. Bu gibi durumlarda hastane sizden bebeğin biberonunu isteyebilir.

Tüm bunların yanında daha farklı durumlarda çok daha başka eşyalar gerekebilir. Bu saydıklarımız en genel malzemeler olup olmazsa olmazlarımızdır. Bazı hastaneler bu saydıklarımızın çoğunu karşılayabiliyor. Ama yine de her ihtimale karşı bulundurmakta fayda var.

Tüm annelere şimdiden kolay gelsin.

Yazar hakkında

Ayşenur Gökçe Can

Uludağ Üniversitesi mezunu. Evli 2 çocuk annesi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap