Evde Mutlaka Temizlemeniz Gereken 10 Şey

Evde Mutlaka Temizlemeniz Gereken 10 Şey

Eviniz sizin sarayınız ve ona öyle davranmalısınız. Evinizdeki herkesin sağlıklı ve cihazlarınızın verimli çalışmasını sağlamak için işleri temiz tutmak önemlidir. Yine de, insanların temizlemeyi unutabilecekleri, şaşırtıcı bir şekilde bakterilere eğilimli olabilecek bir sürü yer var. Bir sonraki temizlediğinizde atlamamanız gereken yerleri sizler için derledik:

1- Kumandalar

kumanda temizligi

Evdeki herkes yemek yerken, lavabodan çıktıktan ya da öksürdükten sonra kumandaya dokunuyordur. Hatta bazı insanlar kumandaları sırt kaşıyıcı olarak bile kullanıyor. Evdeki en mikrop barındıran aletlerden biri olarak düzenli şekilde alkollü ıslak mendillerle temizlemelisiniz.

2- Cep telefonları

cep telefonu temizligi

Yüzümüze ya da ağzımıza götürdüğümüz her şeyin temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Bazı telefonların klozet oturaklarından daha fazla mikrop barındırdığı tespit edilmiş. Kumandalar gibi cep telefonları da alkollü mendillerle düzenli olarak silinmelidir.

3- Bilgisayar klavyesi

klavye temizligi

Yediğimiz yiyecekler, ufak parçalı ofis gereçleri ve tozlar bilgisayar klavyelerini arasına sıkışıp bakteri yuvasına dönüştürebiliyor. Bunun için özellikle zaman ayırıp, alkole batırılmış kulak pamuğuyla klavye aralarını temizlemeliyiz. Ayrıca piyasada sadece elektronik araçların temizliği için üretilmiş mendiller ve solüsyonlar da ayrıca mevcut.

4- Bulaşık makineleri

bulasik makineleri temizligi

Bulaşıkların üzerinde kalan yiyecek artıkları ve yağ kalıntıları makinelerin her yerine sıkışıp tıkayabilirler. Makineyi temizlemek için içine karbonat tozu serpip bir gece bekletir ertesi sabah sirkeyle iyice durularsanız bütün yemek artıklarından güzelce arındırmış olursunuz.

5- Mutfak evyesi

mutfak evyesi temizligi

Islak kalan bulaşık evyesi ve su hortumu bakteriler için mükemmel bir üreme alanıdır. Evye düzenli olarak çamaşır suyu gibi bir dezenfektanla temizlenirse bakteri oluşumu engellenebilir.

6- Makyaj fırçaları

makyaj fırçasi temizligi

Güzel bir görünüşe giden ilk yol temiz bir yüzden geçer ve bu da ancak temiz makyaj fırçalarıyla mümkündür. Düzenli temizlenmediği zaman bakteri ve mikrop üretmeye başlayan makyaj fırçalarını haftada en az 1 yıkamalıyız.

7- Su şişeleri

su sisesi temizligi

Bir çoğumuz tasarruf etmek için plastik su şişelerine tekrar su doldurup buzdolabına koyarız. Fakat plastik şişeleri her gün temizlemediğimiz takdirde daha fazla bakteri barındırır ve koku yaparlar.

8- Kapı kolları

kapi kolu temizligi

Kapı düğmeleri tam anlamıyla dokunulacak şekilde yaratılmıştır, bu da evinizdeki herkesin ve ara sıra misafirlerinizin dokunması anlamına gelir. Bu nedenle mikroplar için mükemmel bir üreme alanıdırlar. Evimizi her temizlediğimizde sirkeli bir bezle kapı kollarını da temizlemeyi unutmayın.

9- Yastıklar

yastik temizligi

Her gece kafamızı koyduğumuz yastıklarda ölü cilt hücrelerimiz, salyamı ve yastık akarları birikir. Sadece yastık yüzleri değil yastığın kendisi de yılda en az 2 kere makine de yıkanmalıdır. Kullanmadan önce bakteri ürememesi için iyice kuruduğundan emin olun.

10-Bulaşık süngeri

bulasik sungeri temizligi

Bulaşık süngerleri bulaşık makineleri gibi içine yemek artıkları ve yağ kalıntıları çekerler. Mikropların tamamını öldürmek için her gün mikrodalga fırında 1 dakika bekletmeliyiz ve haftada 1 değiştirmeliyiz.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Maskaraa

Kadın ve yaşama dair her şey!

Yorum yap