WiFi'nizin İyi Çalışmasını Engelleyen 8 Ev Eşyası

WiFi’nizin İyi Çalışmasını Engelleyen 8 Ev Eşyası

wifinizin iyi calismasini engelleyen ev esyalari

Kötü bir internet sorunu yaşamayan kimse yoktur sanırım. Genellikle sorun yönlendiricinin ayarlarından veya şirket tarafından sunulan kötü hizmetten kaynaklanır. Ancak bazen de kötü bir WiFi bağlantısı, evde yönlendiriciye veya bilgisayarlarımıza çok yakın olan belirli nesneler veya mobilyalar nedeniyle ortaya çıkabilir. Kötü bir internet sorunu yaşamak istemiyorsanız aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

1- Metal yüzeyler ve mobilya

metal yuzey wifi engelleme

Metal bir iletkendir, yani elektriği emer. WiFi’niz elektromanyetik dalgalar yaydığından, evinizdeki metal yüzeyler veya nesneler dalgaların yayılmasını önler. İnternet bağlantınızın sorunsuz çalışmasını istiyorsanız, yönlendiriciyi metalden uzağa yerleştirmeniz gerekir.

2- Tuğla ve taş duvarlar

beton wifi sinyali engelleme

Bazı duvar tipleri WiFi sinyalinizi durdurur. Güvenilir bir bağlantıyı engelleyen en yaygın malzemeler arasında mermer, çimento, beton, sıva ve tuğla bulunmaktadır. Bu, neden 2 katlı evlerde, insanların genellikle bir kat üzerinde çok zayıf bir internet bağlantısı yaşadıklarını açıklar. Bunu düzeltmek için yönlendiricinizi açık bir alana ve duvarlardan uzağa yerleştirin.

3- Aynalar

aynanin wifi sinyalin engellemesi

Aynada yansımamızı görmemizi sağlayan malzeme, yönlendirici tarafından serbest bırakılan sinyali de yansıtır. Bu nesne, internet bağlantısının yükselmesinde bir kalkan görevi görür. Yönlendiriciye yakın olduğunda, sinyal gücünü daha yavaş ve kararsız hale getirebilir.

4- Buzdolapları ve çamaşır makineleri

buzdolabinin wifi sinyalini engellemesi

Genel bir kural olarak, suyu dolaştıran borulara sahip elektrikli cihazlar WiFi sinyaline pek uygun değildir. Su, enerjinin bir kısmını kablosuz bağlantılardan koruyabilir ve bu da internet bağlantısının kalitesini olumsuz yönde etkiler.

5- Noel ışıkları

noel agacinin wifi sinyalini engellemesi

Renkli noel ışıkları, evde zayıf bir WiFi sinyalinin nedeni olabilir. Yönlendiriciniz tarafından verilen elektrik dalgalarıyla etkileşime giren manyetik bir alan oluşturmaktadır. Aralık ayında yönlendiricinizi noel ağacınızdan uzak tutmayı deneyin.

6- Bebek telsizleri

bebek telsizin wifi sinyalini engellemesi

Bu telsizler, WiFi ile aynı olan 2.4 GHz’lik bir girişim oluşturur. 2 veya daha fazla cihaz aynı frekansı ilettiğinde, kablosuz bağlantıda olduğu gibi, dalgaları iletmek yerine verilerini göndermek için hava kullanırlar. Bebek telsizleri genellikle doğru şekilde çalışmak için bir ağa bağlanmayı gerektirse de, yönlendiriciye çok yakın yerleştirmekten kaçının.

7- Dronlar

dron wifi sinyalin engellemesi

Dronlar ayrıca 2,4 GHz hızında çalışır, ancak tüm modeller bu paraziti üretmez. Her şey, her modelin çalışması için gereken güç miktarına bağlıdır.

8- Mikrodalga

mikrodalga wifi sifresi engelleme

Bu, WiFi tarafından kullanılana benzer bir frekans spektrumuna sahip başka bir cihazdır. Yönlendiricinizi bir taneye yakın yerleştirdiyseniz, mikrodalga seviyesinden daha yüksek bir yere kaldırın. Bu, mikrodalganın bağlantı üzerindeki olumsuz etkisini büyük ölçüde azaltır.

WiFi bağlantınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Evde internet bağlantınızı geliştirmek için alabileceğiniz farklı önlemler vardır. Düzenli olarak kötü bir sinyalle karşılaşırsanız bunları aklınızda bulundurun;

  1. Yukarıda listelenen öğelere göre, yönlendiricinizi yerleştirmek için uygun bir yer seçin.
  2. Yönelticinizi güncel tutun.
  3. Daha güçlü bir anten alın.
  4. WiFi’nizi şifreleyin ve kolayca tahmin edilemeyecek güçlü bir parola ile koruyun.
  5. WiFi genişletici olarak da bilinen bir WiFi amplifikatörü satın alın.
  6. Yalnızca en yeni ve en modern WiFi teknolojilerini kullanmayı deneyin.
  7. 5 GHz’de çalışan geniş bantlar, diğerlerinden daha hızlı bağlantı sağlar, çünkü 2,4 GHz’den daha az meşgul bir kanaldır.
  8. Klişe gibi görünse bile yönlendiriciyi sıfırlayın. Bu işlem hafızasını siler ve güncellemeleri yüklemenizi sağlar.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Remziye Şahin

Kırklareli Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı mezunu, Habertürk TV ve Show TV de çalışmakta. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam etmektedir.

Yorum yap