Çalışma Hayatında Kadın Neden Ön Planda?

Çalışma Hayatında Kadın Neden Ön Planda?

calisma hayatinda kadin neden on planda

Erkekler Mars’tan kadınlar Venüs’ten, kadınlar kıtalara, erkekler trenlere benzer, gibi deyimleri duymayanınız kalmamıştır sanırım. 🙂 Her iki cinsin farklılıklarını belirtmek için kullanılan bu deyimler her alanda olduğu gibi iş hayatında da geçerlidir. Gelelim konumuza; peki günümüzde kadınlar neden iş hayatında erkeklere göre daha çok tercih ediliyor hiç düşündünüz mü?

Düzen

San Diego Üniversitesi’nden uzmanların araştırmaları, erkeklerin masalarındaki bakteri seviyesinin kadınların masalarındaki bakteri seviyesinden ortalama %20 daha fazla olduğunu gösteriyor. Kadınlar doğaları gereği daha düzenli çalışıyor ve düzen söz konusu olduğunda kimse kadınların önüne geçemiyor.

duzenli olmak

Güç

Erkeklerin yapabildiği tüm işleri, erkekler ile birlikte yapabilmek, ve aynı zamanda erkeksileşmeden yapabilmek kesinlikle çok güçlü olmayı gerektiriyor. Yani “çalışan kadınlar” şeklinde bir nosyonun olması bile çalışma hayatında kadın ve erkek ayrıştırmasının olduğunun bir kanıtı değil mi sizce?

guclu olmak

Kuvvetli önsezi

Erkekler daha sonuca odaklı, direk projenin sonunu görmek isterken; kadınlar, daha ilişkisel ve çalışma ortamına odaklıdırlar. Erkekler, hedeflerin yerine getirilmesinin gerekliliğini başarı için kriter olarak görürken; kadınlarımız o başarı sürecini ve sürdürecekleri yolun hem getirilerini hem de götürülerini daha detaylı ele alabiliyor.

kuvvetli onsezi

Sorumluluk duygusu

Kadınlar birçok işi bir arada yapabilme yetisine sahiptirler. Bir nevi atom karınca gibidirler. Çalışan kadınlara dikkat edin; telefonda konuşurken mail okuyabilir, notlarına bakabilir, oje sürebilir, başkalarına el kol işaretleriyle talimat verebilme gibi birçok işi bir arada yapabilirler.

sorumluluk duygusu

İletişim

Kadın ve erkeğin iletişim şekilleri doğuştan farklıdır. Erkek bilgi alıp vermek için çok kelime kullanmadan görüşünü bildirir. Sanki fazla konuşursa konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığının bir göstergesi olacakmış gibi hisseder. Bu davranış diğer yöneticiler önünde ona güven kaybı yaşatacak bir unsurdur ve yeterliliğine bir darbe oluşturur. Kadın ise, bilgi alıp vermek dışında bir çok konuda iletişim halindedir.

iletisimde olmak

Güven oluşturmakta, esnek davranmakta, stres ile başa çıkmakta ve duygularını ifade etme konusunda daha cömert davranarak konuşmaktadır. İletişim halinde bulunduğu kişiye daha duyarlı davrandığını göstermek için dolaylı cümlelere başvurabilir. “Alternatif olarak şu olabilir” ya da “bunun gibi bir çözüme gitsek daha yararlı olur” gibi söylemler kadının iletişimde olduğu kişinin görüşüne saygı duyduğunu, fakat başka bir yol izlemek istediğini gösterir.

Kadınlarının eğitimci, bilim insanı, yönetici ve anne olarak bugün sağladıkları başarı sonuçlarının aslında en temel nedeni başarma hırsı diyebiliriz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ceyda Boşnak

Bilgisayar Mühendisi, İstanbul'da yaşıyor. Okumayı, yazmayı ve gezmeyi çok sever. Havaalanında dedektörden 2 kere geçip yine de ötenlerden olup, sufle tatlısını çok sever.

Yorum yap