Gebelik Döneminde Görülebilecek Hastalıklar

Gebelik Döneminde Görülebilecek Hastalıklar

gebelikte sık görülen rahatsızlıklar ve alınacak önlemler

Sağlıklı çocuk dünyaya getirmek tüm annelerimizin arzusudur. Bu arzularınızın gerçekleşebilmesi için annelerimizin gebelik sırasında meydana gelen bir takım rahatsızlıkların meydana geldiğini ve neler yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Aşağıda belirttiğim gibi gebelik sırasında meydana gelen hastalıkları gelin birlikte inceleyelim.

Midenizde Rahatsızlık

Gebeliğinizde mide ekşimeleri, yanmaları sık sık görülür. Gebeliğinizin ilk başlarında meydana gelir ama bazı gebeliklerde doğuma kadar sürebilir. Yağlı, baharatlı ve kızartma türü yiyeceklerden kaçınmalısınız.

midede rahatsizlik
Baş Dönmesi Veya Bulantı Kusma

Bazı gebelerde şiddetli görülebilir. Böyle durumlarda düzenli olarak tartılmalısınız. Kilo kaybınız olursa doktorunuza danışmalısınız.

hamilelikte bas donmesi
Kabızlık

Gebeliğinizde en sık ve en rahatsız edici durumlardır. Her sabah kahvaltıdan önce 1 bardak ılık su içmeniz, her sabah aynı saatte tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirmeniz ve günlük yürüyüşler yapmanız iyi gelebilir. Ayrıca meyve, sebze yemenizde fayda vardır.

hamilelikte kabizlik
Hemoroit (Basur)

Ilık banyo yapmanız iyi gelebilir. Buz paketli kompresler uygulamanız, yumuşak tuvalet kâğıtları kullanmanız ve sert sandalyede uzun süreli oturmamanız hemoroit sıkıntınıza iyi gelebilir.

hamilelikte hemoroid basur
Bacaklarınızda Kramp

B ve D vitaminleri almanız gerekir. Gebeliğinizin son aylarında görülür. Düzenli yürüyüşler yapmalısınız. Kramp anında bacağınızı hafifçe kaldırıp karnınıza doğru çekmeniz yararlı olabilir.

hamilelikte kramp
Varis

Bacaklarınızı yukarı doğru kaldırarak dinlenmeniz, uzun süre ayakta durmamanız ve yürüyüşler yapmanız varisi önleyebilir. Ayrıca sıkı lastikli çoraplar giymemeniz de fayda vardır.

hamilelikte varis
Sık İdrar Yapma

İdrarınızda yanma hissediliyorsa idrar yollarınızda iltihaplanma olabileceği için mutlaka doktorunuza Görünmelisiniz. Ayrıca vulva temizliğine dikkat etmelisiniz.

sik idrara cikma
Diş Çürümeleri

Diş çürümelerinizi önlemek için düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Süt ve süt ürünlerini tüketmelisiniz.

dis curumesi
Evet annelerimiz; sağlıklı gebelik geçirebilmeniz son derece önemli olup sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsanız hem kendinizi hem de doğacak olan çocuğunuzun sağlığını yakından ilgilenmeniz gerekir. Sağlıklı nesiller yetiştirebilmeniz dileğimle. 🙂

Yazar hakkında

Hazel Çalışkan

Okan Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü mezunu. İstanbul'da yaşıyor. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap