Gebelikte Enerji ve Besin Gereksinimi

Gebelikte Enerji ve Besin Gereksinimi

Gebelik insan yaşamında beslenmenin önemli olduğu bir dönemdir. Annelerimizin sağlığı, beslenme durumu kendi sağlığı yanında doğacak bebeğin sağlığı, büyümesi ve gelişmesi yönünden önem taşımaktadır. Çünkü bebek annenin besin depolarından, gebelik boyunca tükettiklerinden kendisi için gerekeni seçip alarak büyür, beslenir. Annelerimizin doğal yollardan da alacağı enerji, protein, mineral ve vitaminler kendisini ve doğacak bebeğin sağlıklı olmasında faydalıdır. Evet, annelerimiz beslenmenin önemi oldukça önemli olduğu için neler yemeli ve tüketmeliyiz gelin birlikte inceleyelim.

Protein Alımı (Günlük)

Protein ihtiyacı, fetüsün büyümesi ve yeni dokuların sentezi için artmaktadır. Gebelik ihtiyaçlarını karşılaması için günlük protein ihtiyacına 18,6 24.0 g ek yapılmalıdır. Günlük enerjinin %12 -15’inin proteinden sağlanması gerekmektedir.

Protein içeren besinler: et, balık, tavuk, yumurta, süt, peynir, kuru fasulye, kuru bezelye, fındık, fıstık, tahıllar, hububat (pirinç, yulaf, çavdar, mısır).

proteinli gidalar
Folik Asit Alımı (Günlük)

Suda çözünen B grubu vitaminlerdir. Gebeliğin erken evrelerinde, bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişimi için mutlaka gerekli olan bir maddedir. Embriyo gebeliğin 2. ve 12. haftaları arasında yeterli folik asit alamazsa beyin ve omurilik ile ilgili anormallikler, doğumsal gelişim bozukluklarının görülme riski artabilir.

Folik asit içeren besinler: ciğer, yeşil yapraklı sebzeler, esmer ekmek, tahıl, karaciğer, meyve ve meyve suyudur.

folik-asitli-gidalar
B12 Vitamini Alımı (Günlük)

Hücre bölünmesinin sürekliliği için önemlidir. Protein metabolizmasında ve alyuvarların oluşmasında önemlidir. Eğer alınmazsa ileri derecede anemi ve sinir sistemi hasarları meydana gelebilir.

B12 içeren besinler: süt, yumurta, et, ciğer.

b12 vitamini
B6 Alımı (Günlük)

Fetüsün büyümesi için önemlidir. Erken gebelikte bulantının giderilmesinde faydalı olabilir. Aşırı miktarda kullanıldığında emziren annelerin süt miktarı azalabilir.

B6 vitamini görülen besinler: işlenmiş tahıllar, bakliyat, fındık, fıstık, mısır.

b6 vitamini
C Vitamini Alımı (Günlük)

Doku oluşumu ve sağlamlığında önemlidir. Bağ dokusu ve damar dokusunun harcını oluşturur. Demir emilimini arttırıcı özelliği vardır.

C vitamini içeren besinler: turunçgiller, çilek, domates, kavun, karpuz, kırmızıbiber, yeşil sebzeler, patates.

c vitamini
Biotin Vitamini

Yağ asidi sentezinde, karbon hidratlar dışı maddelerden şeker üretiminde, aminoasitlerin kolesterolünde ve yağların metabolizmasında rol alır. Biotin eksikliğinin gelişmekte olan bebekte bir anormalliğe neden olduğu görülmemektedir.

Biotin içeren besinler: maya, buğday, tam buğdaydan yapılmış ekmek, pişmiş yumurta, kaşar peyniri, karaciğer, tavuk, somon ve avokado.

biyotin vitamini
B3 Vitamini (Niasin) Alımı (Günlük)

Enerji ve protein metabolizmasında rol alır.

B3 Niasin içeren besinler: et, sakatat, fıstık, fasulye, bezelye, tahıllar.

b3-vitamini
B2 Riboflavin Alımı (Günlük)

Enerji ve protein metabolizmasında yer alır.

B2 Riboflavin içeren besinler: süt, et, tahıllar.

b2-vitamini
B1 Vitamin Alımı (Günlük)

Enerji metabolizmasında önemlidir. Kas ve sinir sisteminde karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde çok önemli rolü vardır.

B1 içeren besinler: et, ciğer, tahıllar, çeşitli sebzeler.

b1-vitamini
E Vitamini (Günlük)

Gebelik süresince E vitaminine olan ihtiyaç artmaktadır. Yetersizliğinde hemolitik anemi, kas ve sinir sisteminde bozukluk, kaslarda yorgunluk, üremede güçlük görülebilir. Doku gelişimi, hücre ve duvar yapısı, alyuvar  hücresi bütünlüğü için gereklidir.

E vitamini içeren besinler: marul, dereotu, pirinç, tahıl tohumları, yumurta sarısı, karaciğer, et, süt, fındık ve sebze yağlarıdır.

e vitamini
D Vitamini Alımı (Günlük)

D vitamini güneş ışığından alınmalıdır. Kalsiyum için gebelik öncesin günde 1, gebelikte 2 bardak süt içilmelidir. Süt içemeyen gebeler günde 600 g kalsiyum almalıdır. Diş ve kemiklerin minaralizasyonu için gereklidir. Fazla miktarda alındığında fetüse zarar verebilir.

D vitamini içeren besinler: süt, margarin, güneş ışını.

d vitamini
A Vitamini Alımı (Günlük)

Büyüme ve gelişme A vitaminin işlevlerindendir. Sağlıklı bir cilt, vücudun hastalıklarla mücadele etme, kemik gelişimi, hem anne hem de bebeğin alyuvarlarının sağlığı açısından A vitamini gebelikte gerekli bir maddedir.

A vitamini içeren besinler: En fazla vitamin havuçta görülür. Karaciğer (1 yemek kaşığı), yumurta (1 adet), tereyağı (1 yemek kaşığı), süt (1 bardak), havuç (1 kap, rendelenmiş), ıspanak (1 porsiyon, pişmiş), kayısı (1 adet).

a-vitamini
Burada bahsettiğim besinler tamamen doğal yollardan alınabilecek vitaminlerdir. Hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmek için kendinize bir menü hazırlamanızda fayda vardır. Menü için ilerleyen zamanlarda size bilgiler vereceğim. Hoşçakalın. 🙂

Burada yazılanlar sadece bilgi amaçlı olup, olası bir durumda doktorunuza başvurmanız hem kendiniz hem de bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır.

Yazar hakkında

Hazel Çalışkan

Okan Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü mezunu. İstanbul'da yaşıyor. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap