Hamilelikte Doğal Besin Kaynakları

Hamilelikte Doğal Besin Kaynakları

hamilelikte beslenme

Besinler, yaşam ve büyüme için elzemdir. Bebek anne karnında beslenirken annenin kaynaklarını kullanır. Bu nedenle gebelikte doğru beslenme hem bebeğin iyi gelişmesi hem de annenin sağlığı açısından hayati önem taşır. Bunun için doğal yollardan alınabilecek besinleri sizler için hazırladım. Hadi hep birlikte aşağıdaki yazdığım maddelere göz atalım.

Demir

Demir anne ve bebekte kan yapımı için gereklidir. Kasların yapısında ve enzim sistemlerinde yer alan yaşamsal bir mineraldir. Gebelikte artan demir ihtiyacı karşılanmadığında demir eksikliği anemisi ortaya çıkabilir. Gebelikte en sık görülen anemi çeşididir. Artan demir ihtiyacını karşılamayan yiyecekler yetmez, bu nedenle demir içeren ilaçlar kullanılması gerekebilir.

Demir içeren besinler; et, sakatat, ciğer, balık, kuruyemiş, buğday mamülleri, sebze ve baklagillerde bulunur.

demi eksikligi
görsel kaynak: treeoflifenutrition.com.au

Magnezyum

Sinir sisteminin ve kasların gevşemesini sağlayan mineraldir. Kasları gevşetir ve damarların genişlemesini sağlar. Gebelikte gerekli miktarda magnezyum sağlanmadığında titreme ve kramp görülebilir.

Magnezyum içeren besinler; koyu yapraklı sebzeler, fındık, fıstık, tohumlar, soya fasulyesi, kuru fasulye, kakao
(çikolata)

magnezyum eksikligi
görsel kaynak: healthfitnessrevolution.com

Kalsiyum

Kalsiyum kemiklerin ana yapısında bulunan ve onların güçlü kalmasını sağlayan mineraldir. Vücuttaki kalsiyumun %99’u kemik ve dişlerde, %1’i ise kanda ve yumuşak dokuda bulunmaktadır. Bebeğinizin güçlü dişleri ve kemikleri olmasını sağlar. Ardından sağlıklı sinir sistemi, kas ve kalp yapıları için kalsiyum gereklidir. Gebelikte günde 2 bardak (yarım lt) süt tüketimi bebeğin iskelet ve diş gelişimi için son derece önemlidir.

Kalsiyum içeren besinler; yağsız ve yoğurt (1 kap), kaymaksız süt (1 bardak), kılçıklı sardalye (1 porsiyon), somon balığı (1 porsiyon), şalgam (100 g), beyaz peynir (1 kibrit kutusu), kuşkonmaz, kayısı, muz, kuru fasulye, brokoli, brüksel lahanası, ıspanak bunlar içinde (100 g) tüketmenizde fayda var.

kalsiyum eksikligi
görsel kaynak: ibdrelief.com

Fosfor

Fosfor gereksinimi kalsiyum gereksinimi kadardır. Fosfor yetersizliğinde bacaklarda kramplar, sinir ve kan hücrelerinde bozukluklar görülebilir. Hemen hemen her yiyeceklerde fosfor bulunur.

Fosfor içeren besinler; en önemlisi et ve süt ürünleridir. Ardından kuru baklagiller, yemişler, meyveler ve sebzelerde bulunmaktadır.

fosfor eksikligi
İyot

İyot vücudumuzun az miktarlarda gereksinim duyduğu elementlerden biridir. Gebelik ve emzirme dönemi vücudun iyot gereksinimin arttığı bir dönemdir. Hamile kadının ve hamile kalmayı planlayan kadının yüksek miktarda iyot içeren maddeler tüketmelidir. Gebelik esnasında gelişmekte olan bebekteki iyot eksikliğinin nedeni annedeki iyot yetersizliğidir. Bu durum zekâ geriliğine, fiziksel geriliğe, sarılığa ve boy kısalığına neden olabilir.

İyot içeren besinler; iyotlu tuz, karides, hazır balık, kroket, konserve ton balığı, inek sütü, yumurta, patates, hindi ve deniz yosunudur.

iyot eksikligi
Çinko

Çinkonun kemik ve sinir sisteminin oluşumunda etkisi vardır. Eksikliğinde fetüsün iskelet ve sinir sisteminde defektler (bozukluklar) olabilir. Eksikliği çok nadir görülür.

Çinko içeren besinler; et, ciğer, yumurtadır.

cinko eksikligi
görsel kaynak: organicfacts.net

İncelemiş olduğunuz maddeler hem sizin hem de bebeğiniz için ne kadar önem teşkil etiğini ve tüm besinlerin birçok mineral kaynağı olduğunu öğrenmiş oldunuz. Şimdi artık besinleri hangi mineral kaynağı için tüketmek gerektiğini biliyorsunuz. O halde kendinize ve bebeğinize iyi bakın. Sağlıkla kalın. 🙂

Burada yazılanlar sadece bilgi amaçlı olup, olası bir durumda doktorunuza başvurmanız hem kendiniz hem de bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır.

Yazar hakkında

Hazel Çalışkan

Okan Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü mezunu. İstanbul'da yaşıyor. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap