Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer

Pek çok kişinin şikayetçi olduğu göz altı torbaları, yanlış beslenme yüzünden ya da kronik bir rahatsızlık gibi nedenlerden dolayı oluşabiliyor. Şiş ve sarkmış gözler yorgunluk veya uyku eksikliğinden kaynaklanıyor da olabilir.

İnsanlar, göz altı torbalarının kendilerini yaşlı ve bitkin gösterdiğini düşünürler ve çevreden gelen “yorgun görünüyorsun” gibi eleştiriler de bu durumu iyice kötüleştirir.

İşte göz altı torbalarını azaltmanız için yapmamız gerekenler;

Tuzu Azaltın

Tuz yalnızca yüksek tansiyon ile bağlantılı değildir. Aynı zamanda sıvı retansiyonuna neden olabilir ve bu da gözlerin etrafında şişliğe neden olabilir. Tuz kullanıyorsanız, minimum miktarlarda saf Himalaya tuzu veya deniz tuzu tercih etmek daha iyi olacaktır.

tuzu azaltin
Egzersiz Yapın

Egzersiz, kilo kaybından göz torbalarının azalmasına kadar neredeyse tüm problemler için bir çözümdür. Yaşlanma belirtilerini azaltmanın doğal bir yoludur; genç ve zinde kalmayı sağlar. Fazla sıvıyı ortadan kaldırmaya ve vücuttaki şişi azaltmaya yardımcı olur.

egzersiz yapmak
Salatalık Maskesi Uygulayın

Salatalığın yatıştırıcı etkisi vardır. İki dilim salatalığı 10-15 dakika soğutun ve daha sonra gözlerinize uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekletin. Salatalığın yatıştırıcı etkisi, gözlerinizi ve zihninizi yenilemenize yardımcı olacaktır.

salatalik maskesi
Alkolü Azaltın

Alkol vücudunuzu ve derinizi dehidrate eder, bu da gözlerinizin etrafındaki hassas bölgenin şiş ve karanlık görünmesine neden olabilir. Alkol alımınızı sınırlayın ve su alımını artırın. Vücut iyi nemlendiğinde gözlerinizin etrafına canlılık gelecektir.

alkol zararlari
Esans Yağlardan Faydalanın

Yaşlandıkça dehidratasyon yaygınlaşır. Kolajen eksikliğinden dolayı, nemlendirme gerekli hale gelir. Rezene, lavanta veya biberiye esans yağları uygulamak, iltihaplanmayı azaltmaya ve göz çevresindeki cildi yeniden canlandırmaya yardımcı olur. Bu yağları göz kapaklarına veya gözün içine uygularken dikkatli olun. Göz çukurlarını hafifçe ovun, 20 dakika bekleyin ve sonra yıkayın. Aloe vera uygulamak, göz altı torbalarından kurtulmak için çok etkili bir  yöntemdir.

esans yaglari
Papatya Çayı

Papatya çayı da göz altı torbaları için çok etkili bir ev ilacıdır. Aşırı sıvının atılmasına yardımcı olur. Çay poşetlerini ıslatın ve buzdolabında soğutun. Daha sonra gözlerinizin üstüne koyun ve 15-20 dakika rahatlayın.

papatya cayi

Yazar hakkında

Demre Dilay Tunçay

Yorum yap