Greyfurtun İlaçlarla Etkileşimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Greyfurtun İlaçlarla Etkileşimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

greyfurt ilac etkilesimi

Ekşi ve hafif acı tadı olan greyfurt subtropikal bir narenciye çeşididir. Tatlı portakal ve pomelonun birlikte yetiştirilmesiye yanlışlıkla ortaya çıkmıştır. 1800’lere kadar ismi greyfurt değildi. 1800’lerde Jameikalı bir çiftçinin greyfurt terimini kullanmasıyla adı greyfurt olarak anılmaya başlandı. Greyfurt ve greyfurt suyunun ilaç etkileşimine olan etkisi 1989 yılında ortaya çıkmıştır fakat ilaçların aşırı dozlanmasından dolayı birtakım ölümlere sebep olduktan sonra bu etki duyurulmuştur.

Yüksek antioksidan içeriği sebebiyle kış aylarının gözdesi olan greyfurtun bu günlerde kullanımında çokça artış varken greyfurt ve ilaç etkileşimine kesinlikle değinmemiz gerekiyor. Bu kadar C vitamini içeren bu kadar güçlü antioksidan olan bir meyvenin vücuda bir zararı olabileceği tabi ki aklımızın ucundan geçmiyor fakat uzun süreli ilaç kullanan kişilerde ilaçla etkileşimi büyük sorunlara yol açabilir.

Öncelikle  greyfurtun adını karalamak istemiyoruz, etkileşim sadece düzenli ilaç kullananlarda dikkat edilmesi gereken bir husus, bu yüzden greyfurtun faydalarını es geçmemek gerekiyor.

greyfurt ilac etkilesimi

Greyfurtun faydaları neledir?

  • Greyfurt, kalorisi düşük bir meyvedir. Buna karşın çokça lif ve vitamin, mineral içermektedir.
  • C vitamininden zengin iyi bir kaynaktır ki bu da yüksek antioksidan olduğu anlamına gelir. Bağışıklığı destekler. American Journal of Clinical Nutrition  bir araştırmaya göre en çok meyve sebze tüketenlerin özellikle kan plazmalarında (kanın sıvı kısmı plazma olarak adlandırılır ve su, şeker, yağ, protein ve tuzların karışımından oluşur) yüksek C vitamini olanların kalp hastalığına yakalanma olasılıklarının %15 daha düşük olduğunu söyledi.
  • Yüksek lif içeriği kolesterol için çok önemlidir. Kötü kolesterol olaran bilinen LDL kolesterolü ve trigliseritleri azaltan lif olan pektin içerir.
  • Likopen içeriğinin kanser riskini azaltmada önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir.
  • Beta karoten vücutta A vitaminine dönüşerek kalp hastalığı, kanser gibi hastalıkların korunmasına öncülük eder.
  • İştah kontrolünde etkili bir rol oynayan greyfurt, lif bakımından zengin ve düşük kalorili olduğu için uzun süre tokluk sağlamaktadır.

Greyfurt besin değerleri (Türkomp besin değerleri)

100 gr (yarım orta boy)
Kalori 40 kkal
Karbonhidrat 8.60gr
Protein 0.22 gr
Lif 1.42 gr
C vitamini 36.9 mg
Potasyum 128 mg
Sodyum 4 mg 

greyfurt ilac etkilesimi

Greyfurtun uzun süreli ilaç kullananlardaki etkileşimi

İlaçlar, sitokrom P450 tarafından bağırsaklarda ve karaciğerde işlenip yıkılarak kandaki seviyeleri düşürülür. Greyfurt Furanokumarin(greyfurtun CYP3A4 enzimini baskılayan kimyasal bileşikleridir) adı verilen kimyasal sınıfı içerir ve bunlar sitokrom P450’yle etkileşerek bunun fonksiyonunu bozar ve böylece ilaçların yan etkilerini arttırmış olur. Karaciğerimizi yorabilir ve ilaç yan etkilerini arttırabilir bu yüzden kısıtlamaya gitmemizde yarar var.

Ayrıca, bazı kolesterol ilaçları, bazı tansiyon ilaçları, bazı kalp ritmi ilaçları, bazı enfeksiyon ilaçları, bazı kan incelticiler, çeşitli ağrı kesiciler, bazı erektil disfonksiyon ve prostat ilaçları ile birlikte kullanılmamalı.

Burada anlatılanların bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmayın. Kullanım öncesinde lütfen doktorunuza ya da diyetisyeninize danışın.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Bihter Taşdelen

11.06.1999 Çanakkale doğumluyum. Çanakkale Özel Fen Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne başladım ve şu an 3.sınftayım. Deneyim oluşturabilecek güzel yerlerde güzel stajlar yaptım. Çocukluğumdan beri baleye oldukça ilgiliyim uzun yıllar bale yaptım araştırmayı, müzik dinlemeyi, yoga yapmayı ve özellikle sağlıklı beslenmeye dair her şeyi çok severim.

Yorum yap