Koronavirüse (Covid-19) Karşı Beslenme Önerileri

Koronavirüse (Covid-19) Karşı Beslenme Önerileri

koronavirüse karsi beslenme onerileri

Çin’in Vuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip Coronavirüs (Koronavirüs) salgını, bulaşma yolu en hızlı ve kontrolü en güç olan solunum yoluyla akciğerlere yerleşen bir virüstür. Çin, çok çeşitli besinlerin (hayvan, böcek vb.) yoğun tüketildiği, çok kalabalık bir ülke olduğu için, aslında hayvanların taşıdığı bazı mikroplar insana adapte olma imkânını sıklıkla orada buluyorlar. Bu mikroplar yepyeni ortaya çıktıkları için onlara karşı “bağışık” olma durumumuz “sıfır” oluyor; yani virüs, hastalanma potansiyeli olan herkesi hastalandırıyor. Burada, herhangi bir mikrobun herkesi hastalandırmadığını, sadece belli kişilerin hastalandığını ve sadece, yine belli kişilerin (kronik hastalığı olanlar, zayıf, düşkün ve çok yaşlı kişiler) ağır hastalandığını da bilmek lazım.

Covid-19 virüsü‘nün bütün dünyayı etkisi altına aldığı bugünlerde halen daha bir çözümü ve ilacı bulunamadı. Tek bir dikkat edilecek husus var bu da Corona’ya karşı güçlü bir bağışıklılık.

Her zaman önlem almak hastalığa yakalandıktan sonra çözüm bulmaktan daha kolaydır. Peki Corona’ya karşı güçlü bir bağışıklığın formülü nedir?

 • Yeterli ve dengeli beslenme en önemli noktalarımızdan biridir. Tabaklarımızda hazır, dışarıdan alınmış ürünler yerine evde kendi yaptığımız daha sağlıklı, az yağlı menüler olmalıdır; tabaklarımız rengarenk olmalı, her renkten sebzeyi içermeli ve tabak modeli dediğimiz 4 besin grubunu da içermelidir.
 • Bağışıklığın kilit noktalarından biri de bağırsak floramızdır. Probiyotik ürünler kullanarak (yoğurt, kefir vb.) bağırsak floramızı güçlendirebiliriz.
 • Antioksidan besinleri tüketmeye önem göstermeliyiz. Sebze ve meyvelerin mevsiminde olmasına dikkat edilmeli özellikle E ve C vitamini içeren besinlerimiz güçlü birer antioksidan kaynağıdır. Sebze; koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, lahana, soğan, sarımsak vb. Meyveler; güçlü C vitamini kaynağı olan portakal, mandalina, kivi ve böğürtlengiller. Çaylar; beyaz çay ve yeşil çay güçlü antioksidan kaynaklardır.
 • Daha az stresli, düzenli ve kaliteli uyku bağışıklığımız için çok önemlidir.
 • Su içmek, olmazsa olmazımızdır.  Günde 1.5-2 litre su tüketimi zaten olması gereken kullanımdır. Bu düzeni devam ettirmemiz gerekli.

Peki dengeli beslenmenin püf noktaları nelerdir?

saglikli beslenme

Corona (Covid-19) virüsüne karşı bağışıklığımızı güçlendiren besinleri yukarıda belirttik fakat bunlar bağışıklığımızı güçlendiriyor diye sürekli aynı besinleri ya da besin gruplarını tüketmemiz doğru değil. Dengeli beslenmede önemli olan her besin grubuna ve her renge öğünde yer vermektir. Böylece her vitamini ve besin öğesini yeterince ve dengeli almış oluruz. Besin grupları 4’e ayrılır;

 1. Et, yumurta ve kurubaklagil
 2. Süt
 3. Sebze ve meyve
 4. Ekmek ve tahıl

Bir öğünümüzde ya da tabağımızda hepsinden yeterince yer alması bizim için çok önemli olsada bazı yanlış yapılan noktalardan birine daha değinmek istiyorum. Meyve tüketiminin öneminden sıklıkla bahsediyoruz. Günlük 3-5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi tavsiye edilirken özellikle bu dönemde tüketimi artırmakta (her şeyin fazlası zararlı olduğunu unutmadan tüketimi ona göre ayarlamanızda) fayda var.

Örneğin; bir orta boy portakal 101 kalori ve portakalı yediğimizde içerisindeki posayı da tükettiğimiz için yeterli doygunluğa ulaşıyoruz fakat 1 bardak portakal suyu için yaklaşık 3 adet portakal kullanmamız gerekiyor ve  posasından faydalanamıyoruz. Ayrıca 1 portakal yerine 3 portakal yediğimiz için vücudumuza ekstra şeker yüklemiş oluyoruz. Yine meyve suyu tüketimiyle ilgili yapılan bir yanlış; hazır meyve sularına yönelim. Ne kadar düzgün üretilmiş, organik ya da doğal olsalar da şeker oranları çok yüksek ve koruyucu madde içerebiliyorlar, alınırken üzerindeki ibareler iyi okunulup, en doğal ve katkısızı tercih edilebilir ama yine de evimizde kendi sıktığımızdan vazgeçmemeli hatta meyvenin direkt kendisini yemeye özen göstermeliyiz.

Şimdiye kadar Coronavirüs (Koronavirüs)’e karşı güçlü bir bağışıklık nasıl elde edilir bunu konuştuk ve bazı detaylara değindik. Peki biz nerede hata yapıyor ve bağışıklığımızı nasıl düşürüyoruz?

coronavirus

Bağışıklığımızı nasıl düşürdüğümüzü bilelim ki nasıl güçlendireceğimizi bilmemiz kolaylaşsın. Yapılan en büyük hatalardan biri bozduğumuz şeyi nasıl bozduğumuzu bilmeden düzeltmeye çalışmaktır. Bu yüzden ben bağışıklığımızı düşüren faktörlere de yer vermek istiyorum.

 • Dengesiz ve kötü beslenme (fast food tüketiminde artış, yağlı ve kızarmış ürünlere çok yer verme vb.)
 • Alkol ve sigara tüketimi
 • Yoğun stres
 • Aşırı kilo
 • Hijyen eksiklikleri ve kimyasal kullanımı
 • Yetersiz ve kalitesiz uyku

Maskaraa ailesi olarak bu yazıda her ne kadar Corona (Korona) virüsü‘ne karşı beslenme adına ne yapmalıyız ne yapmamalıyız bunlara yer versek de aslında yukarıda anlattığımız şeyleri normal yaşantılarımızda da uygulamalıyız.

Lütfen bu süreçte acil durumlar dışında dışarı çıkmamaya özen gösterin.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Bihter Taşdelen

11.06.1999 Çanakkale doğumluyum. Çanakkale Özel Fen Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne başladım ve şu an 3.sınftayım. Deneyim oluşturabilecek güzel yerlerde güzel stajlar yaptım. Çocukluğumdan beri baleye oldukça ilgiliyim uzun yıllar bale yaptım araştırmayı, müzik dinlemeyi, yoga yapmayı ve özellikle sağlıklı beslenmeye dair her şeyi çok severim.

Yorum yap