Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Uyku Öncesi 7 Alışkanlık

Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Uyku Öncesi 7 Alışkanlık

uyku oncesi faydali aliskanliklar

Gün içerisinde kilo vermeye ve metabolizmayı artırmaya yönelik önlemler alıyorken vücudunuzun gece boyunca da 300 ile 400 arası kalori yaktığını biliyor muydunuz?

Neredeyse bir saatlik koşuya denk gelen bu miktar bizlere uyku öncesi edinilebilecek kilo vermeye yardımcı 7 alışkanlığı sorgulattı. Uzmanlar tıpkı bir fiziksel egzersiz gibi kaliteli bir uykunun da fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olduğunu vurgulamaktadır. Bu bilgi doğrultusunda biz de günlük hayatınızda kolaylıkla uygulayabileceğiniz 7 alışkanlıktan bahsedelim.

1- Serin ortamda uyumak

uyku oncesi faydali aliskanliklar

Uzmanların iddaalarına göre oda sıcaklığını 18°C civarı tutmak gece boyunca metabolizmayı hızlandırır. Yağ hücreleri gerektiğinde enerjiyi ısıya dönüştürerek vücudun ısı düzenini korur. Çıplak yatmak veya oda sıcaklığı düşük bir ortamda uyumak bedeninizin ısısını korumak için enerji harcamaya başlamasını sağlar. Kaliteli bir uyku elde etmekle birlikte sabah kalktığınızda aynaya bakmak ve daha zayıf uyandığınızı görmek isteyebilirsiniz.

2- Üzüm suyu

uyku oncesi faydali aliskanliklar

Üzümlerin ezilip karıştırılmasıyla elde edilen bu sıvı içerdiği resveratrol sayesinde kilo vermenize yardımcı olur. Resveratrol, ihtiyaç halinde vücuda sunmak üzere enerji depolayan, kötü beyaz yağ dokusunu bej yağ dokusuna dönüstürür. İlk madde de belirttiğimiz gibi uyku esnasında beden ısısını korumak için bu yağ hücreleri aktive edilir. Böylece yatağa gitmeden içeceğiniz bir bardak üzüm suyu fazla yağın depolanmasını önlemiş olacaktır. Elbette katkı maddelerinden kaçınmak ve ekstra şeker alınımını önlemek için mümkün olduğu taktirde taze üzüm suyu içilmelidir.

3- Uyku düzeni

uyku oncesi faydali aliskanliklar

Hiç az veya düzensiz uyuduğunuz bir dönemde kilo aldığınızı düşündünüz mü? Yetersiz uykunun ve sonuç olarak dinlenememişliğin yol açtığı yorgunluğu önlemek için vücut, enerji depolamaya baslar. Bedenimiz düzen sağlamak ve biyolojik saatini korumak adına karanlıklar hormonu olarak da bilinen melatonin hormonu salgılar. Havanın kararmasıyla salgılanmaya başlayan bu hormon, ne zaman yatacağımızın sinyalini verir. Vücudun bu doğal isteğine karşı gelip düzensiz veya az uyuduğumuzda, sabah kendimizi bitkin hissederiz. Bu kaybı önlemek ve enerji depolamak için arzulanan yüksek kalorili yiyeceklerden kaçınmak istiyorsanız, istikrarlı bir uykuya özen göstermelisiniz.

4- Elektronik cihazlardan kaçının

uyku oncesi faydali aliskanliklar

Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için melatonin hormonunun işlevinden bahsetmiştik. Bu hormonun salgılanmasını altüst eden bir diğer etken ise elektronik aletlerden yayılan mavi ışınlardır. Akıllı telefon veya tablet gibi aletlerin yaydığı bu ışın, melatonin salgısını azaltıp daha uzun sürede uykuya dalmanıza sebep olur. Uykuya çok daha hızlı dalabilmek için bu tarz aletler gece moduna alınıp gözlerin kapanmasından iki saat önce rafa kaldırılmalıdır. Belki bu süreci telefon yerine kitapla geçirerek bedeninizin uykuya daha hızlı teslim olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

5- Protein atıştırmalığı

uyku oncesi faydali aliskanliklar

Zamanlama olarak uyku öncesi atıştırmalığı kulağa yanlış gelse de doğru bir tercih ile metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Yağ oranı düşük, protein oranı yüksek birkaç alternatif arasında; yoğurt, çökelek peyniri, yağsız hindi eti ve fıstık ezmesi gibi yiyecekler yer alır. Bu tarz gıdalar aynı zamanda kaslarınızın gelişmesine de yardımcı olacaktır.

6- Kuvvet antrenmanı

uyku oncesi faydali aliskanliklar

Günlük hayatın stresini üzerimizden atmakla birlikte sağlıklı ve fit olmak için yapabileceğimiz en etkili yöntemlerden biri fiziksel egzersizdir. Kilo vermek adına aerobik ve kardiyo antrenmanlarının ne kadar önem taşıdığını biliyoruz. Her ne kadar bu tarz ritmik aktivitelerin etkisi yüksek olsa da yağ yakımına asıl yardımcı olan kasların güç ve dayanıklılığını artıran kuvvet antrenmanıdır. Geç saatte spor için tercih edilebilecekler arasında bulunan yüzme veya ağırlık çalışması, metabolizmayı hızlandıracaktır. Bu fiziksel egzersiz türü vücudu çok yormamakla birlikte gece boyunca da yağ yakmanızı sağlar.

7- Bitki çayları

uyku oncesi faydali aliskanliklar

Bitki çaylarının kilo vermenize yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Elbette burada bahsettiğimiz mucize sözü veren diyet çayları değil, kolayca elde edebileceğiniz doğal çaylar. İşte bunlardan birkaçı;
papatya çayi, sinirleri sakinleştirmekle birlikte sindirime yardımcı olur. Nane çayı, iştahı azaltarak sizi sağlıksız atıştırmalıklardan kurtarır. Zaman zaman hissettiğimiz tatlı yeme ihtiyacını da gideren tarçın ise iltihaplanmaları önler, sabah şişkinliğini alır.

Sağlıklı ve hızlı bir metabolizmanın gün içinde yapılan egzersiz ve doğru beslenmeye de bağlılığını unutmadan, kolayca uygulanabilecek pratik cözümlerden bahsettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Maskaraa

Yorum yap