Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

gunes lekeleri nasil gecer

Tatil sonu bir çoğumuzun sorduğu soru güneş lekeleri nasıl geçer? Bu konuda doğal yöntemler olduğu gibi, profesyonel yardım almak da mümkün. Yaz mevsiminde güneşten dünyamıza daha dik gelen ve daha etkili olan UVA ve UVB ışınlarından dolayı, cildimiz üzerinde bazı zararları oluşur. Bunlar güneş lekeleridir. Tıbbi ismi solar lentigo’dur. Ciltte güneş lekelerinin oluşmasını hormonal iniş çıkışlar artırabilir. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, hamileyseniz, emziriyorsanız ya da adet dönemindeyseniz hormon seviyeniz en üst düzeyde demektir ve bu özel durumlardan birine sahipseniz güneşe çıkarken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi halde güneş lekelerinin oluşması kaçınılmaz olur.

Güneş lekeleri beyaz tenli, kolay kızaran cilt tiplerinde daha sık oluşur. Aşırı güneşte kalma, ani yanıklar, soyulma ve kızarmaların tekrarı durumlarında yıllar içinde güneş lekelerine cildimizin eğilimi artabilir. Genetik özellikler de güneş lekelerinin oluşumunda tetikleyici olabilir. Güneş lekelerinin kötü huylu lekelere dönme riski çok az olsa da güneşten korunmak cildimizin yaşlanmaması ve cilt kanseri türlerinden korunmamız için çok önemlidir. Güneş lekelerinden korunmak için aşırı güneşlenmeden kaçınmak, güneş koruyucu ürünleri kullanmak (bu açık renkli ciltler için 30 ve üstü koruma faktörlü koruyucu ürünlerle, koyu tenli bireyler 15 ve üstü koruma faktörlü koruyucu ürünlerle mümkündür) ve 11:00-15:00 saat aralığında güneşten kaçınmak gibi yöntemlerin faydalı olduğu bilinmektedir.

Güneş lekelerinden kurtulmak için; leke giderici kremler, kimyasal peeling ve enzimatik peeling, PRP ve mezoterapi, lazer gibi profesyonel yardımlarda deneyebilirsiniz. Ayrıca, evinizdeki malzemelerle hazırlayacağınız bazı uygulamalar mevcut ancak bunları cildinize uygulamadan önce oluşabilecek alerjik etkileri göz önüne almalı, başta ciltte küçük bölgelerde deneme uygulamaları yapmalı, hassas bir cilt yapınız varsa doktorunuza danışarak uygulamalısınız. İşte sizin için önerdiğimiz birkaç tarif;

  • Sarı kantaron bitkisinin renk açıcı özelliği vardır. Bu bitkiyi kaynatıp elde ettiğiniz kırmızı suyu lekeli bölgelere uygulayıp bir süre beklettikten sonra ılık su ile durulamanız lekelerin yok edilmesinde etkili olacaktır. Elbette bu uygulamayı belli periyotlarda tekrar etmeniz gerekmektedir.
  • 1 çorba kaşığı yoğurda 1 çay kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı ve 4 damla limon ile hazırlayacağınız kürü yine lekeli bölgelere uygulayıp kür kuruduktan sonra ovarak ciltten temizlenmeli ve yine ılık su ile durulanmalıdır. Leke geçene kadar belli zaman aralıkları ile bu kür uygulanmaya devam edilebilir. Limonun asitli yapısı unutulmadan uygulama sıklığı belirlenebilir.
  • Bir diğer kür de yaş maya ve karbonat karışımı. Yarım paket yaş maya ile 1 çay kaşığı karbonat 1 çorba kaşığı gılık suda eritilir. Elde edilen kür lekeli alana uygulanır. Yarım saat bekletilen karışım soğuk su yardımıyla ciltten temizlenir.

Son olarak cildinizin sağlığı için bronzluğun aslında bir cilt deformasyonu olduğunu, cildimizi yaz aylarında güneşten olabildiğince korumanın önemini hatırlatmak isteriz. Güneş cildimizde su kaybı yaratacağından cilt bakımı ve korumasının su içmekle de bağlantılı olduğunu bilmenizi isteriz. Ayrıca düzenli cilt bakımı yapmak, cildi ölü hücrelerden arındırmak için peeling yapmak, gözenekleri temizlemek ve temizlenen gözeneklerin yeniden dolmasını önlemek için tonikler kullanmak, cildi uygun maske ve kremlerle nemlendirmek de cildimizin temizliği, sağlığı ve pürüzsüzlüğü için önemlidir.

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap