Peeling Nedir? Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling Nedir? Evde Peeling Nasıl Yapılır?

peeling nedir

Peeling nedir? Evde peeling nasıl yapılır? Peeling ne sıklıkla yapılırPeeling ne işe yarar? Bu yazımız da tüm merak ettiklerinizin cevabını bulabilirsiniz.

Hepimiz sağlıklı ve güzel görünen bir cilt isteriz. Ancak, cildimizin yapısından dolayı, şehir hayatının koşturmasından veya zaman bulamadığımızdan dolayı yeterince özen gösteremeyiz ve cildimizi sürekli temiz tutmak imkansız hale gelir. Yıllar geçtikçe cildimizde renk eşitsizlikleri, akneler, kırışıklıklar ve leke gibi sorunlar meydana gelir; ölü deriler kuru bir görünüme sebep olur. Bunların önüne geçebilmek için cildimizi düzenli olarak temizlemek ve düzenli olarak peeling maskesi yapmak gerekir.

Peeling nedir?

Peeling, soymak anlamına gelir. Cildimizi derinden temizleyerek ölü derilerden arınmamızı ve cildimizin parlamasını sağlar. Düzenli peeling yapılan ciltte siyah nokta, akne, renk eşitsizlikleri gibi sorunlar ortadan kalkar ve cildimiz pürüssüzleşir. Makyajımız daha güzel durur ve sorunsuz ciltte makyajımız daha kalıcı olur. Cildimizde, ölü derilerden dolayı ortaya çıkan kabuk kabuk görüntü yok olur. Evde peeling yapmak oldukça kolay ve etkilidir. Üstelik evde yapacağınız doğal peelingler, içinde kimyasal barındırmadığı için cildinize zarar vermez. Eğer marketlerde satılan cilt bakım ürünlerine para dökmek istemiyorsanız ve evde peeling nasıl yapılır diye düşünüyorsanız okumaya devam edin.

peeling nedir

Evde peeling nasıl yapılır?

İlk olarak, peeling yaparken bilmeniz gereken şeyler şunlardır:

  • Cildinizi çizmemesi ve tahriş etmemesi için çok fazla bastırmayın.
  • Peelingi temiz cildinize uygulayın. Duşta gözenekleriniz açılacağı için peeling cildinize daha kolay nüfuz eder. Bu nedenle, en iyi sonucu duştan çıktıktan sonra alırsınız.
  • Peeling işlemini, temizlenmiş cildinize istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz ancak cildiniz siz uykudayken dinleneceği için akşam saatlerini tercih etmenizi öneririz.
  • Akneli ciltlerin peeling uygulaması önerilmez. Aknelerin yayılmasına neden olabilir.
  • Peeling haftada 1-2 kere yapılmalıdır. Fazlası cildin dengesini bozabilir.
  • Peeling yaparken göz çevrenize ve dudak çevrenize getirmemeye özen gösterin.
  • Peeling yaptıktan sonra gözenekleriniz açılır ve cildiniz hassaslaşır. Bu nedenle, peeling yaptıktan sonra cildinizi yormayacak ürünler kullanın ve dışarı çıkmadan önce güneş kremi sürün.
  • Peeling işlemini uygulamadan önce cildinizin ufak bir bölümünde deneyin ve birkaç dakika bekleyin. Böylece karışımınızın cildinizde alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğini anlayabilirsiniz.
  • Durulama işlemini ılık suyla yapın. Dilerseniz, cilde pek çok faydası bilinen, oda sıcaklığındaki doğal maden suyu ile de durulayabilirsiniz.

Peeling maskesi tarifleri

Aspirin

Genellikle baş ağrısı tedavisinde kullanılan aspirinin lekeleri yok etme ve hücre yenileme özelliği vardır. 5-6 tane aspirini küçük bir kaba koyun. Üzerine limon damlatın ve hafifçe ezin. Dilerseniz cildinizi yumuşatması için bir çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Macun kıvamına gelen karışımınızı önceden temizlediğiniz cildinize hafifçe masaj yaparak uygulayın. 5-10 dakika bekletin ve durulayın.

Toz şeker ve zeytinyağı

1 tatlı kaşığı toz şeker ve aynı oranda zeytinyağını bir kapta karıştırın. Karışımızını dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. 5-10 dakika bekletin ve durulayın. Zeytinyağı sayesinde cildiniz yumuşacık ve pürüzsüz olacak, toz şeker sayesinde ölü derilerinize ve siyah noktalarınıza veda edeceksiniz. Alternatif olarak toz şeker yerine tuz veya türk kahvesi telvesi kullanabilirsiniz.

Salatalık

Bu peeling maskesi tarifini, özellikle de kırışıklıklarından şikayetçi hanımlara öneriyoruz. Bir adet salatalığı soyun ve rendeleyin. Daha sonra, bir adet yumurtanın akını ekleyin ve üzerine taze limon suyu ekleyin. Karışımınızı püre haline gelene kadar karıştırın ve yüzünüze sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir veya iki kez uygulayarak, hem cildinizin derinlemesine temizlenmesini sağlayarak salatalığın ferahlığını hissedecek, hem de verdiği yoğun nem ile kırışıklık görünümünüzü azaltarak yenilerinin oluşmasını engelleyeceksiniz.

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap