Mat Ruj Nasıl Sürülür?

Mat Ruj Nasıl Sürülür?

mat ruj nasil surulur

Son birkaç senedir, parlak rujlar yerini mat rujlara bıraktı. Daha genç ve modern bir görünüm sağlayan mat rujlar, tüm kozmetik markaların raflarında yerini aldı. Ancak, diğer rujlara göre kuru bir yapıya sahip mat rujlar, dudaktaki çatlakları belirginleştirmesi, dudağı kurutması, düzeltilmesinin diğer rujlara göre daha zor olması gibi sebeplerden dolayı çoğu kadının ilk tercihi arasında yer almıyor. Küçük bir ön hazırlık ve vereceğimiz ipuçları ile mat ruj kullanımının ne kadar rahat olduğunu göreceksiniz.

Dudaklarınızı hazırlayın

Mat rujlar, kuru bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, gün içinde dudaklarınızı kurutarak pul pul bir görünüme neden olabilir. Dudağınızın birkaç saat sonra kurumuş toprak görüntüsü almasını istemiyorsanız küçük bir ön hazırlık yapmanız yeterli olacaktır. Mat rujunuzu uygulamadan önce dudaklarınıza peeling uygulayın veya dudaklarınızı diş fırçası ile fırçalayın. Bu adım, dudaklarınızı ölü derilerden arındırmakla birlikte kan dolaşımını hızlandırarak dudaklarınızın daha dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

mat ruj hazirlik

Nemlendirin

Mat ruj kullanılırken en önemli adım dudakların iyice nemlendirilmesidir. Dudaklarınızı ölü derilerden arındırdıktan sonra yoğun nemlendirici özellikli bir lip balm veya dudak yağı ile dudaklarınızı nemlendirin. Dudaklarınızın kuru olmasa bile mat ruj sürerken bu adımı kesinlikle atlamamalısınız. Mat rujlar, kolay çıkan bir yapıya sahip değildir ancak yine de gün içinde tazeleyecekseniz yeniden sürmeden önce dudaklarınızı nemlendirmelisiniz.

mat ruj nemlendirici

Mat rujunuzu sürün

Sıra geldi rujunuzu uygulamaya. Mat rujlar, yapısı itibariyle hataya açık değillerdir. Kat kat sürülebilecek ve kolayca düzeltilebilecek bir yapısı yoktur. Bu nedenle, rujunuzun renginde bir dudak kalemi veya ince bir fırça ve rujunuz ile dudaklarınızı çerçeveleyin ve mat rujunuzu uygulayın. Uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin. Bu esnada, dudaklarınızı birbirine sürtmeyin. Bu, rujunuzun eşit bir şekilde dağılmasına engel olabilir ve topaklanmasına sebep olabilir.

mat ruj nasil surulur

Rujunuzun kalıcılığını artırın

Rujunuzu uygulamadan önce rujunuzun renginin daha belirgin olması ve rujunuza bir baz oluşturması için kapatıcınızı dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Ancak dudaklarınız kuru bir yapıya sahipse bu adımdan kaçının.

Rujunuzu uyguladıktan sonra bir peçeteyi dudaklarınıza hafifçe bastırarak fazlasını alın ve ikinci katı uygulayın. Bu adım, rujunuzun kalıcılığını arttırmakla birlikte rujunuzun daha opak görünmesini sağlayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap