Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebeliğin ilk belirtisi adet döneminin gecikmesidir. Kadınlarda genel olarak 28 günlük menstrual döngü vardır. Eğer ki son döneminizden bu güne 1 aydan fazla bir süre geçtiyse test yapabilirsiniz demektir.

Eğer hamileyseniz kanınızda hCG (human koryonik gonadotropin) hormonu hızla artış gösterecektir. Bu da sizin yumurtlama zamanınızdan yaklaşık 10 gün sonra denk gelmektedir. Yani anne kanında gebeliği tespit etmek adetin geciken ilk günlerinde mümkün olabilir. Tabi bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Gebeliğinizi eczanelerdeki gebelik testleriyle veya sağlık kuruluşlarında kan vererek tahlille öğrenebilirsiniz.

Evde gebelik testi nasıl yapılır?

Adet döneminiz gecikti ve şüphelenmeye başladınız. Eczanelerden alacağınız uygun fiyatlı testlerle hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Aldığınız testler oldukça pratiktir. Testi uygulamak için bir miktar idrarınız gereklidir. İçinde testin nasıl yapıldığı şekillerle anlatılmaktadır.

hamilelik testi ne zaman yapilir

Bu testler genel olarak doğru sonuç verir ama tabi yanılma payı da olmaktadır. Özellikte tarihi geçen, hemen sonuç vermeyen, geç sonuç veren testler ve silik çıkan sonuçlar sizi yanıltabilir. Bunlara dikkat etmek gerekir. Genel olarak testi yaptıktan 5 dakika içinde sonuç çıkmaktadır. Pozitif sonuçlarda çift çizgi belirir, negatif sonuçlar tek çizgi olarak kalır. Bu testte pozitif çıkarsa bir sağlık kurumuna gidip kan testi yaptırarak hamileliğinizi kesinleştirebilirsiniz.

Kanda gebelik testi nasıl yapılır?

Evde idrar testinizi yaptınız; pozitif çıktı veya hiç yapmadınız. Adetiniz gecikti ve şüphelenmeye başladınız. Direk hastanelere gidip basit bir kan testiyle hamileliğinizi kesin olarak öğrenebilirsiniz. Hamileliği öğrenmenin en kesin ve net yöntemi kanda tespit edilmesiyle olur. Hatta hCG hormonu ilk olarak kanda yükseldiği için idrar testi negatif sonuç vermiş olsa bile kanda gebelik görülebilir. Döngünüzü takip ederek gecikmenin ilk günlerinde kan testiyle hamileliği tespit etmek mümkün olacaktır.

Tüm bunların sonunda pozitif çıkan sonuçtan sonra bir Kadın Doğum ve Hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekir. En sağlıklı sonucu tabi ki doktorunuz size verecektir.

Yazar hakkında

Ayşenur Gökçe Can

Uludağ Üniversitesi mezunu. Evli 2 çocuk annesi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap