Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

hamilelikte mide yanmasi neden olur

Hamilelikte mide yanması bebeğin büyüyerek mide üzerine baskı yapması ve mide içeriğini yukarı doğru iterek mide borusuna kaçmasından oluşur. Bir başka neden ise gebelik hormonu progesteronun sindirimi yavaşlatmasıdır. Sindirim yavaşlayıp besinlerin kana karışması ve midenin boşalımı gecikerek yanmaya sebep olur.

hamilelikte mide yanmasi
Hamilelikte Mide Yanması İçin Tavsiyeler

Anne adayları mide yanması şikayetlerinin yatar pozisyonda daha fazla olduğunu dile getirirler. Bu yüzden oturur halde uyumayı tercih ettikleri olur. Mide yanması rahimin iyice büyüdüğü 5. aydan sonra daha fazla kendini gösterir. Ufak tefek tedbirlerle bunun önüne geçebilirsiniz.

Yatmadan hemen önce yemek yemeyin. Yemek yemeniz yatmadan 2-3 saat önce bitmiş olması gerekir. Leblebi, badem tüketin. Leblebi midenin fazla suyunu alacağı için asidi azaltarak yanma hissini engelleyebilir. Badem ise mide asidini kontrol altına almanıza yardımcı olur.

hamilelikte mide yanmasi
Az az sık sık yiyin. Öğünlerinizi sıklaştırıp porsiyonlarınızı azaltmak midenizi rahatlatacaktır. Yemek yerken dik durun. Yemek esnasında kambur kalmanız midenize daha fazla baskı yapıp rahatsızlanmanıza sebep olabilir. Yağlı ve baharatlı yemeklerden uzak durun. Özellikle kızartma türü ve ağır yağlı baharatlı yemekler mideyi oldukça yorabilir.

Asitli içecekler, çay ve kahveyi oldukça az tüketin. Özellikle asitli içecekler mide yanması probleminde oldukça zararlıdır. Bunun yanında fazla çay ve kahve tüketimine de dikkat etmek gerekir.

hamilelikte mide yanmasi
Ara öğünlerde bir tane muz yiyin. Yiyeceğiniz bir adet muz mide yanmanızı bastıracaktır. Muz mide enzimleri ve hücreleri için de oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra bir bardak ılık süt içmek ve probiyotik açısından yoğurt tüketmek mideniz için iyi gelecektir.

hamilelikte mide yanmasi
Her insanın bünyesi farklıdır. Kişi kendine dikkat edip neyin iyi neyin kötü geldiğine dikkat ederek kendi beslenme haritasını oluşturabilir. Bu tavsiyelere hamileyken de günlük hayatımızda da mide ve sindirim sistemimiz için dikkat etmemiz gerekir.

Yazar hakkında

Ayşenur Gökçe Can

Uludağ Üniversitesi mezunu. Evli 2 çocuk annesi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap