Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Sağlık Püf Noktası

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Sağlık Püf Noktası

saglik icin pufnoktalari

Günlük hayatta çok bilinmeyen hatta duyduğumuzda şaşıracağımız bazı şeyler yaşamınızı kolaylaştıracak püf noktası olabiliyor. Ön yargıdan uzaklaşarak araştırıp ve araştırdıklarımızı deneyimlediğimiz takdirde kendinize ve çevrenize yüksek oranda fayda sağlamış oluyorsunuz. İğne korkusu ve hıçkırık gibi çoğumuzun yaşadığı ve gözünde büyüttüğü sorunların aslında o kadarda büyük olmadığını göreceksiniz. Bilmediğinizi düşündüğümüz çözümleri sizinle paylaşıyor olacağım. Sizin bildiklerinizi sizde bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

1. Gece tuvalete kalktıysanız işinizi tek gözünüz kapalı halledin.

saglik icin puf noktalari

Gece uykunuzun en tatlı yerindeyken gelen tuvaletimiz bizi uyandırmak için geçerli bir sebeptir. Eğer tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra geriye uyumakta zorlanan kişilerdenseniz tek gözünüz kapalıyken işinizi hallederek çok daha hızlı uykuya dalabilirsiniz. Bunun nedeni ise; iki gözünüz aynı anda açık olduğunda gözünüzden içeri giren ışık yüzünden beynimiz vücuda sabah oldu sinyali vererek kendini uykuya kapatır. Tek gözünüz açıkken bu sinyalin etkilerini azaltarak beyninize küçük bir oyun oynamış olursunuz.

2. Kulak çekmenin faydası mı olur mu demeyin, olabilir!

saglik icin puf noktalari

Vücudumuzun birçok yerinde olduğu gibi kulağımızın bazı noktalarında da sinir sistemimizi uyaran noktalar bulunur. Sinir sistemimizi uyaran noktalar ağrılarımızı hafifletmek için çözüm yolu olabilir. Refleksoloji bilimi de bu noktalar ile baş ağrısından eklem ağrısına kadar birçok ağrıyı hafifletebileceğimizi destekler. Ağrınıza göre olan bölgeye ufak baskılar uyguladığınızda ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz. İşte o bölgeler;

  1. Sırt ve omuzlar
  2. Çeşitli organlar
  3. Eklemler
  4. Burun sinüsleri ve boğaz
  5. Sindirim
  6. Baş ve kalp.

3. Uyurken uyuşan kollar ve bacaklar için etkili çözüm.

saglik icin puf noktalari

Uykunuzun tam ortasında karıncalanma hissi ile uyanıyorsanız bu öneri tam da size göre. Uyku sırasında dönerken fark etmeden bazen kollarımızın ya da bacaklarımızın üzerine yatar ve uyumaya o şekilde devam ederiz. Bu durumda üzerine yattığımız bölgede kan akışının yavaşlamasından ötürü oksijen miktarı azalır ve karıncalanma dediğimiz o bizi rahatsız eden uyuşmayı yaşarız. Uyandığımızda yerimizden kalkıp ya da kalkmaya çalışıp karıncalanma hissini azaltmaya çalışmamız hem uykumuzu açar hem de bizi zorlar. Bunun yerine başınızı sağdan sola veya soldan sağa şeklinde hareket ettirirseniz boyundaki sinirleri uyararak ağrınızı hafifletmiş olursunuz.

4. Hıçkırığınızı durdurmak için kendinizi korkutun.

saglik icin puf noktalari

Nedenli ya da nedensiz olarak hıçkırık nöbetini her birey yaşayabilir. Kendiliğinden geçeceğini bilsek bile hıçkırdığımız süre boyunca bu durumdan rahatsız oluruz. Bir bardak suyu tek nefeste içtiniz ve geçmedi mi? O zaman birinin sizi korkutmasını beklemeden siz kendinizi korkutun. Böylelikle ilginizde hıçkırıktan uzaklaşmış olur.

5. Serin odada uyuyun.

saglik icin puf noktalari

Serin odada uyumak, uykuya dalmanızı kolaylaştırmanın yanında melatonin hormonu salgılayarak yaşlanmanızı da geciktirir. Bunun yanı sıra vücudumuzun kalori yakımı artar ve diyabet riskiniz azalır.

6. Daha hızlı ve etkili bir kestirme için kahve için.

saglik icin puf noktalari

Bilindiği üzere kahve içmek uykunuzu açar, bu konuda hemfikiriz. Fakat Japonya’da yapılan bir araştırmada uyumadan önce 1-2 fincan kahve içen insanların içmeyenlere göre daha iyi performans gösterdiği öğrenildi. Uyandıktan sonra daha dinç hissetmek için uyumadan önce kahve içmeyi unutmayın.

 7. İğneden korkuyorsanız öksürün.

saglik icin puf noktalari

İğne korkusu olan insanlar iğnenin bir tedavi aracı olduğunun bilincinde olsalar dahi korkularını törpülemekte maalesef başarılı olamıyorlar. Sizde iğneden korkuyorsanız öksürün. Yapılan çok sayıda araştırmaya göre öksürmenin iğnenin acısını hafiflettiği yönünde.

8. Soğuk bir şey yiyip içince başınız ağrımasın.

saglik icin puf noktalari

Soğuk yiyecek ve içecekler tükettikten sonra başınızın ağrıması olası bir durumdur. Bunun nedeni beynin vücut ısısını korumak için çalışmasıdır. Dilinizin üst kısmını ovalayarak ısınmasını sağlarsanız ağrıdan kurtulmuş olursunuz.

9. Dişlerinizi yemekten sonra fırçalamayın. 

saglik icin puf noktalari

Yemeğin hemen üzerine dişlerinizi fırçalamak kendimizi daha temiz ve ferah hissettirebilir. Fakat bunun sağlık açısından boyutunu da düşünmemiz gerekir. Biz diş temizliğimizi yapalım derken dişlerimize zarar verebiliriz. Tükettiğimiz yiyeceklerin çoğu asidik olduğu için diş macunu asidin dişlerimize etkisini artırabilir. Bu nedenle yemek yedikten 30-40 dakika sonra dişlerimizi fırçalamak bizim için daha sağlıklı olur.

10. Sakız çiğnemek hafızanızı güçlendirir.

saglik icin puf noktalari

Sakız çiğnemek çene kaslarını güçlendirmenin yanında Coventry Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre yorgunluğu hatırı sayılır derece azalttığı gözlemlenmiştir. İngiliz psikologlar tarafından yapılan farklı bir araştırmada ise sınav başarısında artış sağladığı ve hafızayı %35 oranında güçlendirdiği saptanmıştır. Artık sınav dönemlerinde kahve ya da enerji içeceğinin yerini naneli sakız alabilir.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ceren Çakır

İstanbul Medipol Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Atatürk Üniversitesi Reklamcılık öğrencisi. Kahvesiz ve makarnasız yapamaz. Yemek yapmayı, okumayı, konuşmayı ve dinlemeyi sever biri...

Yorum yap