Hayatınızı Değiştirecek 8 Basit Alışkanlık

Hayatınızı Değiştirecek 8 Basit Alışkanlık

hayatinizi degistirecek basit aliskanliklar

Bazen yaşantımızda pozitif alışkanlıklar kazanabilmek için günlük hayatımızda bir takım değişiklikler yapmak istiyoruz. Aslında bir gün boyunca birçok şeyi otomatik olarak yapıyoruz. Öyleyse neden onları faydalı alışkanlıklara dönüştürmeyelim ki?

1- Güne bir bardak limonlu su içerek başlayın.

hayatinizi degistirecek basit aliskanliklar

Hayatınızı değiştirecek basit alışkanlıklar 1

Her gün bir bardak ılık su ile limon suyu içmeyi bir kural haline getirin. Bu ritüel, kahvaltınıza başladığınız zaman metabolizmanızı hızlandıracaktır. Limon suyu, bakterileri öldürerek bağışıklığınızı artıracak C vitamini içerir. Üstelik bu kolay alışkanlık sayesinde cilt durumunuz bir süre sonra büyük ölçüde iyileşecektir. Büyük faydaları olan basit bir alışkanlık.

2- Yanınızda hafif atıştırmalıklar taşıyın.

hayatinizi degistirecek basit aliskanliklar

Hayatınızı değiştirecek basit alışkanlıklar 2

Zararlı atıştırmalıklar, sağlıklı yaşam tarzının düşmanıdır. Aslında o çikolata ve kurabiyeleri yememek o kadar da zor değil. Yanınızda sağlıklı öğünler taşıma alışkanlığı edinmek, sizin o zararlı atıştırmalıklardan uzak durmanıza yardımcı olur. Bunlar meyveler, salatalar, gevrekler ve evde kendiniz mayaladığınız sağlıklı yoğurtlar olabilir. Basit karbonhidratlardan oluşmayan atıştırmalıklar yeme alışkanlığı size bir ay içinde gözle görünür sonuçlar verecektir.

3- Diş ipi kullanın.

hayatinizi degistirecek basit aliskanliklar

Hayatınızı değiştirecek basit alışkanlıklar 3

Dişlerinizin durumu doğrudan vücudunuzun sağlığına bağlıdır. Hatta bilim insanları dişlerle kalp ve damar sağlığı arasındaki bağlantıyı bile kanıtladılar. Bu nedenle dişlerinizi temizlerken mutlaka diş ipi kullanımına da yer verilmelidir. Diş fırçasının ulaşmasının zor olduğu yerlere diş ipi sayesinde ulaşabilir ve dişlerinizin arasındaki yemek artıklarından rahatça kurtulabilirsiniz.

4- Her  öğünden sonra bir yeşil elma yiyin.

hayatinizi degistirecek basit aliskanliklar

Hayatınızı değiştirecek basit alışkanlıklar 4

Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanız tavsiye edilir ancak bunu yapmak her zaman mümkün değildir. Basit bir çözümü var; her yemekten sonra bir elma yiyin. Bu, ağzınızı dişlerinize sıkışmış yiyeceklerden arındırır, diş etlerindeki kan dolaşımını iyileştirir ve ağzınızdaki asitliği normalleştirir. Taze meyve ve sebzeleri seçin ve asla diş eti iltihabından muzdarip olmayın.

5- Soğuk su ile duş almaya çalışın.

hayatinizi degistirecek basit aliskanliklar

Hayatınızı değiştirecek basit alışkanlıklar 5

Duşunuzu aldıktan sonra tam çıkmadan önce vücudunuza hafif soğuk su tutarsanız sağlığınız için muazzam faydalar sağlayacaktır. Bu, sinir sistemini ve kan damarlarını güçlendirir. Dahası, duştan çıkmadan önce vücudunuza tutacağınız soğuk su, varisli damarların önlenmesi ve tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

6- Çalışma masanıza bir bardak su koyun.

hayatinizi degistirecek basit aliskanliklar

Hayatınızı değiştirecek basit alışkanlıklar 6

Birçok insan, vücutlarının çok fazla sıvı kaybettiğinin farkında bile olmazlar. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmaya karar verdiyseniz, listenizdeki ilk şey daha fazla su içmek olmalıdır. Çay, kahve ve gazlı içecekler bu listenin dışında olmalıdır. Her zaman yanınızda bir şişe su taşıyın ve işyerindeki çalışma masanıza bir tane koymayı unutmayın. Fazla çaba harcamadan daha fazla su içeceksiniz. Daha da büyük bir etki elde etmek için telefonunuza her saat başı su içmek için bir hatırlatıcı kurabilirsiniz.

7- Kuruyemiş yiyin.

hayatinizi degistirecek basit aliskanliklar

Hayatınızı değiştirecek basit alışkanlıklar 7

Her gün en az 50 gr kuru yemiş tüketmeniz tavsiye edilir. Yağ asitleri ve omega-3 sayesinde kalp-damar sistemini, saç ve tırnakları güçlendirir. Ayrıca kuruyemişler selenyum, antioksidanlar, E vitamini, bitki sterolleri (zararlı kolesterol seviyesini düşüren maddeler), potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve çinko içerir. Kısacası onlar bir vitamin ve besin deposudur.

8- Her gün okuyun.

hayatinizi degistirecek basit aliskanliklar

Hayatınızı değiştirecek basit alışkanlıklar 8

Okumak, hafızanızı, mantıksal düşüncenizi ve hayal gücünüzü geliştirdiği için koşulsuz bir alışkanlık haline gelmelidir. Düzenli okumanın Alzheimer ve demansı yavaşlatabileceği (hatta durdurabileceği) kanıtlandı. Daha hızlı okumaya alışmak için evinizin her köşesine kitap koyun; salona, mutfağa, başucunuza… Ayrıca hem toplu taşıma araçlarında hem de kafede arkadaşınızı beklerken okuyabilmek için çantanıza bir kitap koymayı unutmayın. Yeni bir okuma alışkanlığı geliştirmeye başladıysanız, 15-20 dakika okuyun ve ardından süreyi artırmaya başlayın.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Büşra Mutlu

Kahvesiz yapamayan, dinlemekten, okumaktan ve yazmaktan keyif alan biri...

Yorum yap