İnsanlar Neden Kıskanır?

İnsanlar Neden Kıskanır?

neden kiskaniriz

Erkekler neden kıskanır, kadınlar neden kıskanır, neden kıskanırız, kadınlar neden birbirini kıskanır? Sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ünlü İngiliz şair John Dryden’in “ruh sarılığı” olarak adlandırdığı kıskançlık duygusu, binbir çeşit insanı, bambaşka karakterleri bir potada buluşturan bir duygudur. Yani çoğu insan hayatının bir döneminde bu duyguyu yaşar. İnsanlar neden kıskanır sorusunun cevabına gelmeden önce ilk olarak “kıskançlık” duygusunu açıklayalım.

Kıskançlık; şüphe ile başlayıp, beynin kurgulaması ile şekillenen, rekabetin körüklediği; bir insanda maddi-manevi bir şeyin kişinin kendisinde olmaması ya da karşısındaki ile kıyaslandığında daha iyi sonucuna varamaması sonucu ortaya çıkan ruh durumudur. Akli bir hastalık ya da bozukluk olmamakla beraber psikologlara göre aşırı kıskançlık ya da hiç kıskanmamak da bir davranış bozukluğudur.

İlkel bir duygu olan kıskançlık, araştırmalara göre 18 ile 36 aylıkken biyolojik ve çevresel faktörlerin tetiklemesi ile gelişmeye başlar.

Neden kıskanırız?

Kıskançlık adeta bir boşluk doldurucudur. İnsanlar özlem duydukları şeye karşı kıskançlık duyarlar. İnsanlar; öz güven eksikliği, depresyon, yetersizlik hissi, ruhsal bunalım, çaresizlik, kaygı bozukluğu yaşadıkları zamanlarda kıskançlığa kapılabilirler.

Kişisel hayatlarında tam doyuma ulaşamayan kimseler aile, iş ya da sosyal çevreleri ile bir çatışmaya girerler. Bu çatışmaları aslında mutsuz, huzursuz, kaygılı ruh hallerinden kurtulma çabaları da olsa, aşırı yaşanan durumlar olumsuz sonuçları ortaya çıkarır. Çevreleri ile çatışmaya giren kimseler kendisini veya çevresinde yaşananları karamsar bir ruh süzgecinden geçirerek değerlendirirler. Olaylara yapıcı yaklaşım yerine yıkıcı ya da eleştirisel olarak yaklaşırlar. Kendisinin-çevresinin başarılarını, yaşadıklarını, duygularını, yeteneklerini ya görmezden gelir ya da küçümseyen bir davranışta olur. Kıskanan insan etrafındaki insanlar üzerinde yüzde yüz hakimiyet kurmak ister.

neden kiskaniriz

Kıskanmamızın bir diğer sebebi de geçmiş hayatımıza duygu kırılması yaşamamız sonucu ortaya çıkabilir. Geçmişte yalan, ihanet, güven zedelenmeleri yaşayan insanlar, gelecek hayatlarında bir daha aynı duruma düşmemek için bir nevi kişisel önlem olarak, kendilerini yaşayabilecekleri olası olumsuz durumlardan korumak adına kıskançlık duygusunu daha yoğun yaşayabilirler. Bu da kurdukları ilişkilere ön yargılı yaklaşmalarına, aslında var olmayan durumları kendi kendilerine kurgulamalarına ve yanlış yorumlamalarına sonuçta kaçınılmaz olarak sorun yaşamalarına neden olabilir.

Tam tersi hiç kıskançlık duygusu hissetmemek de insan doğasına aykırıdır. Bir insan ancak fazlasıyla olgunlaşıp halk deyimiyle “ermiş” seviyesine ulaşırsa bu durum normal kabul edilebilir. Aksi halde hiç kıskanmayan kişi ya umursamazdır ya da farkındalığı düşük olarak kabul edilir.

Kıskançlık duygusu kadın ve erkekte farklı mıdır?

Nedenler aynı olsa da duyguyu yaşama şekli kadın ve erkekte farklıdır. Kadınlarda kıskançlık ağlama krizleri, aşırı kontrolcülük, duygu dalgalanmaları şeklinde ortaya çıkarken; erkekler bu duyguyu öfke patlamaları, takip etme isteği ve en son olarak da fiziksel şiddete başvurma gibi eylemler içine girerler. Her iki davranış biçimi de yıkıcı, tamir edilemez, geri dönülemez sonuçlar doğurur.

kadinlar neden birbirini kiskanir

Araştırmalara göre sosyal medya kıskançlığı arttırmaktadır. Ve yine araştırmalara göre erkekler daha çok karşı cinsi kıskanırken, kadınlar hemcinslerini daha fazla kıskanmaktadır.

Kıskançlık sevgiye vurulan bir balta gibidir. Kıskançlığı terketmek, içinde sevgi tohumları olan yeni bir başlangıç sunar. Bunun için kişisel gelişime odaklanıp, kendini objektif değerlendiren, farkındalığı yüksek, kendisinde gördüğü eksikleri geliştirerek mükemmellik aramak yerine yapabildiğinin en iyisini yapmayı seçenler kıskançlık duygusundan kurtulacaktır.

Bu duygunun kölesi olmak yerine kendisiyle barışık olarak, öfkeyi değil sevgiyi seçerseniz, kıskançlık sizden sessizce uzaklaşacaktır.

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap