Karşı Cinsle İletişim Kurmanın Yolları

Karşı Cinsle İletişim Kurmanın Yolları

karsi cinsle iletisim kuramiyorum

Özellikle ergenliğin başında olan gençlerde yaygın olan sorunlardan biri karşı cinsle iletişim kuramamaktır. Bu sorunun pek çok nedeni olabildiği gibi çözümü sanıldığı kadar zor değildir. Çözüm için bilmemiz gereken ilk şey sorunun nedenidir. Böylece bu sorunu ortadan kaldırmak için neler yapılabileceğini daha rahat gözden geçiririz.

Karşı cinsle iletişim kuramıyorum

Kadın erkek ilişkilerindeki sorunların temel nedeni iletişimsizliktir. İletişim sorunlarının da pek çok nedeni olabilir. Bu iletişim sorunlarının temeli karşı cinsle ilk romantik deneyimlerin yaşandığı ergenlik çağına dayanır.

Ergenlik çağında ya da daha erken yaşlarda yaşanan ilk olumsuz deneyim sonraki zamanlarda karşı cinsle olan iletişimimizi negatif yönde etkilemektedir. Sosyal fobi, panik bozukluk gibi rahatsızlıklar da insanlarla rahat iletişim kuramamamıza neden olur. Öz güven eksikliği, dikkat dağınıklığı ve o an bulunulan ortamda herhangi bir stres faktörü olması da neden olabilir.

karsi cinsle iletisim kuramiyorum

Karşı cinsle nasıl iletişim kurulur?

Bu iletişim sorunumuzu aşmak için tavsiye alabileceğimiz pek çok insan, pek çok kaynak elimizin altındadır. Fakat bu tavsiyelerin size uygun olup olmadığı sizin kişilik yapınıza, iletişim kurmak istediğiniz insanın kişilik yapısına, sosyal ortamınıza ve daha birçok faktöre göre değişiklik gösterir.

Yani işin başı kendinizi tanımaktan, bu sorunun neden kaynaklandığını bulmaktan geçer. Örneğin sosyal fobi rahatsızlığından muzdarip bir insan için karşı cinse karşı ilk adımı atıp konuşma başlatmak çok zordur. Bir anda böyle bir zorluğa girmek yerine bebek adımlarıyla bu rahatsızlığı yenmeye çalışırsak daha sağlıklı sonuç alırız.

Etkili iletişimde en önemli yöntemlerden birisi dürüst olmak ve kendimizi karşı tarafa olduğumuz gibi göstermektir. Yani başta karşı tarafı etkilemek için yapılan taktikler bir süre sonra işe yaramayacak; birey kendi benliğine dönmeye başladığında ilişkilerde sorunlar oluşmaya başlayacaktır. Bu yüzden sağlıklı iletişimin yolu dürüstlükten ve öz güvenli olmaktan geçer.

yalan soylemeyin

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi önceliğimiz bu sorunun altında yatan nedeni bulmak olmalıdır. Karşı cinsle olan ilk iletişimimizde bir sorun yaşandıysa travma ile çalışarak bu sorunu çözmek yüzeysel taktiklerden daha kalıcı bir çözüm olacaktır.

Yazar hakkında

İpek Erol

Yorum yap