Kışın Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmanın Sırrı

Kışın Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmanın Sırrı

kisin kuru cilt

Kışın en büyük sorunlarından biri de cildin kuru olmasıdır. Sıcaklığın düşmesi ile birlikte, kışın havadaki nem azalır ve buna bağlı olarak cildimiz de nemini kaybeder ve susuz kalır. Donuk görünüme bürünen kuru cildimiz, canlandırılmak için ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Kışın sağlıkla parlayan bir cilde sahip olmak için detaylara birlikte göz atalım.

Kışın kemiklerimizi ısıtmak için sıcacık bir duş için yanıp tutuşuyor olabiliriz; ancak sıcak su vücudun nem kaybına sebep oluyor. Bu yüzden duşta ve elimizi yüzümüzü yıkarken tercihimiz ılık su olsun.

sicak dus almak

Duş sırasında keselenmek derimizi ölü hücrelerden kurtarır ve hücre yenilenmesini hızlandırarak daha sağlıklı bir cilde kavuşmamızı sağlar. Duş sonrasında vücudumuza, nemlendirici kremler ve yağlar ile kaybettiği nemi geri kazandırmayı unutmayalım.

elleri nemlendirme

Kışın çok fazla su içmeyi tercih etmiyoruz ve suya alternatif olarak ısınmak için içtiğimiz çay ve kahve vücuttan su atmamıza sebep oluyor; bu durum vücudumuzu susuz bırakıyor. Ancak cildimizin içerden nemlendirilmeye de ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Vücut dehidrasyonu için bolca su içmeye özen gösterelim.

Soğuk ve kuru havadan özellikle yüzümüzü ve ellerimizi muhafaza etmek, cildimizin nemini korumak adına faydalı olabilir. Atkı ve eldivenlerimiz bu noktada yardımımıza koşacaklar.

kuru cilt

Sağlıklı bir cilt sağlıklı bir vücudun yansımasıdır. Uyguladığımız diyet, cildimizin görünümünü de etkileyecektir. Kışın diyetimizde sebze ve meyveye ağırlık verirsek; su, vitamin ve mineral kazancı ile daha sağlıklı bir cilde kavuşabiliriz. Avokado, çilek, bitter çikolata, yeşil çay, balık, badem ve domates cildimiz için önerilen gıdalar arasındadır.

Kışın kuruyan ciltler için nemlendirici maske

Soğuktan kuruyan cildimizi nemlendirmek ve yumuşatmak için doğal nemlendirici bileşenler içeren bal, avokado, yoğurt, zeytin yağı, badem yağı, muz ve aloe vera gibi malzemeleri kullanarak evde maske hazırlayabiliriz.

kuru cilt

Bu malzemelerden elimizde olanlarla ya da istediğimiz malzemelerle hazırladığımız maskeleri dairesel hareketlerle uygulayarak ekstra nemlendirme hissi sağlayabilir; ve 10-30 dakika yüzümüzde bekleterek sonrasında ılık su ve temiz bir havlu ile temizleyebiliriz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Hatice Özlem

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü mezunu. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap